česky english deutsch polski <<< >>>

Naučná stezka Hvozdnice

Les a louka

Opustili jsme lužní les a dostáváme se do míst, kde můžeme sledovat přechodné společenství rostlin a živočichů tzv. ekoton. Jedná se o hraniční část mezi dvěma biocenózami, například mezi lesem a loukou. Zde bývá mnohem pestřejší zastoupení rostlin a živočichů.

Potravní vztahy v ekosystému vyjadřuje potravní řetězec. Příkladem může být potravní řetězec: rostlina – hmyz – hmyzožravý pták – dravec. V každém článku řetězce se akumulují jedovaté látky. Například hmyzožraví ptáci žijí deset i více let. V jejich těle se hromadí větší množství jedovatých látek používaných v zemědělství při ošetřování rostlin, než u krátce žijících hrabošů. Na vrcholu jsou dravci nejvíce ohrožováni otravami. Na konci potravního řetězce stojí tzv. vrcholový predátor, jedná se o živočicha, který nemá v přírodě vyjma člověka žádného konkurenta. Příkladem můžou být velké šelmy: vlk, rys a medvěd, ale i vydra říční nebo třeba sumec velký, který je vrcholovým predátorem v našich vodách.

Přechod mezi loukou a lesem

Přechod mezi loukou a lesem

Rostlina a hmyz

Rostlina a hmyz

Vydra říční

Vydra říční

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 55.015', E 17° 51.265'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz