Procházka Veselím
Bobrování
Bobr evropský je největší evropský hlodavec. Tvarem těla je přizpůsoben vodnímu prostředí: má malou hlavu, uzavíratelné uši, nozdry a oči umístněny na svrchní straně hlavy, plovací blány na zadních končetinách a zploštělý ocas, který je celý pokryt zrohovatělými šupinami. V dospělosti váží 25–30 kg. I s ocasem měří na délku více než 1 metr. Aktivní je především v noci.
Bobr se živí výhradně rostlinami, je tedy býložravec. Za potravu mu slouží jak různé byliny, tak i lýko, mladé větvičky a listí dřevin. Dřeviny kácí především v zimních měsících, kdy je nedostatek bylinné potravy. Nejvíce vyhledává vrby a topoly. Běžně kácí stromy o průměru 5–20 cm, umí však pokácet i strom o průměru větším než 1 metr. Na zimu si bobři vytváří před ústím nor zimní zásobárny dřeva, které postupně konzumují. Někdy je potřeba stromy před bobřím kácením ochránit. Nejlepším způsobem je vhodné oplocení.

Bobr patřil v minulosti mezi často lovená zvířata. Z ulovených bobrů byly získávány kožešiny, chutné maso a castoreum (výměšek pachových žláz). V 19. století byl v České republice bobr vyhuben. Od 80. let 20. století se bobr na naše území opět šíří a v povodí řeky Moravy opět sídlí jejich početná populace.
Kontakty
Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://