česky english deutsch <<< >>>

Procházka Veselím

Galerie v železárnách

Jednou z nejvýznamnějších uměleckých osobností Slovácka byl malíř Joža Uprka. Narodil se roku 1861 v Kněždubě. Výtvarné vzdělání získal na akademiích v Praze a v Mnichově, ale náměty pro svou tvorbu získával hlavně na rodném Slovácku. Soustředil se na témata z každodenního života zdejších obyvatel – práci, obyčeje i slavnostní chvíle, zachycoval podobu lidových krojů, průběh zvyků i vzhled krajiny. Po studiích se vrátil na Slovácko, kde si v Hroznové Lhotě koupil malý domek jako ateliér. V roce 1904 jej nechal přestavět podle návrhu známého architekta Dušana Jurkoviče. V tomto ateliéru vznikla stěžejní část jeho díla. Zemřel v roce 1940 a je pochován na hřbitově v rodném Kněždubu. Zde se zachoval také jeho rodný dům, kde je dnes umístněno Muzeum bratří Uprků. Umělecké činnosti se totiž věnoval i Jožův bratr Franta Uprka, který byl sochařem.

malíř joža Uprka

Velké množství obrazů Joži Uprky i jeho následovníků se podařilo soustředit současnému majiteli veselských železáren. Galerie, která zpočátku sídlila právě ve zdejší výškové správní budově, je od 1. 9. 2012 přestěhována do reprezentačnějších a veřejnosti přístupnějších prostor rekonstruované jezuitské koleje na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

obraz od Joži Uprky

náhrobek Joži Uprky v Kněždubu

Užitečné informace

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti Otevírací doba: út-pá 10–17h, so,ne,státní svátky 10–15h, pondělí zavřeno. tel.: 572 501 053 www.jozauprka.cz

GPS pozice

N 48° 56.781', E 17° 23.268'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://