česky english deutsch <<< >>>

Procházka Veselím

Vlakem do Bílých Karpat

Pokud chcete blíže poznat jižní část Bílých Karpat, je pro vás vlakové nádraží ve Veselí nad Moravou dobrým výchozím bodem. Stačí nasednout do vlaku ve směru Javorník a již samotná trať, po které pojedete je zajímavým technickým fenoménem.

železniční viadukt u Lipova

Železniční trať z Veselí nad Moravou do Nového Města nad Váhom (Slovensko) byla uvedena do provozu 1. září 1929. Je dlouhá 67,5 km a již ve své době byla unikátní svým mimoúrovňovým křižováním cest a silnic. Na její trase můžete obdivovat např. viadukt u Lipova nebo 2421 m dlouhý tunel pod Polanou (na Slovensku). Můžete také vystoupit také na některé ze železničních stanic a vydat se na výlet do Bílých Karpat. Toto pohoří je známé především díky rozsáhlým květnatým loukám, které patří mezi druhově nejbohatší v Evropě. Za pozornost stojí ale také bukové lesy pod Javorinou (nejvyšší vrchol Bílých Karpat – 970 m. n. m.) nebo sady s množstvím starých a krajových odrůd ovoce (NPR Zahrady pod Hájem u Velké nad Veličkou).

Díky svým unikátním přírodním hodnotám vyly Bílé Karpaty v roce 1980 vyhlášeny chráněnou krajinou oblastí (CHKO) a v roce 1996 byly zařazeny mezi biosférické rezervace UNESCO. Na slovenské straně pohoří existuje již od roku 1979 CHKO Biele Karpaty.

vstavač vojenský

orchidejové louky Bílých karpat

GPS pozice

N 48° 56.929', E 17° 22.896'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://