česky english deutsch <<< >>>

Procházka Veselím

Zachráněný kostel

Kostel Panny Marie stojí v místech původní kupecké osady, po založení města označované jako Předměstí. Je nejstarší dochovanou církevní stavbou ve Veselí, pochází ze 13. století a byl původně zasvěcen sv. Bartoloměji. Po celý středověk sloužil jako jediný farní kostel pro město, Předměstí i blízké vesnice Milokošť a Zarazice. Až do roku 1834 jej obklopoval hřbitov. Koncem 18. století mu však hrozilo zrušení a demolice.

V tu dobu byl již ve Veselí postaven nový klášterní kostel Andělů strážných a veselským měšťanům žijícím na ostrově mezi zámkem a Předměstím se podařilo prosadit výstavbu vlastního kostela. Ten byl zasvěcen také sv. Bartoloměji, protože se počítalo s tím, že nahradí původní kostel na Předměstí.

Návrh na zbourání kostela souvisel s reformami církevní správy císaře Josefa II. V tu dobu byl ve Veselí zrušen i klášter servitů. Místní obyvatelé se snažili proti těmto zásahům protestovat. V případě kostela na Předměstí argumentovali jeho starobylostí, proto byl nakonec jen barokně přestavěn a zasvěcen Panně Marii. Na jeho fasádě jsou dodnes viditelné pozůstatky oblouků románských oken a gotický vstupní portál.

Blízké okolí kostela Panny Marie působí na první pohled poněkud rušivě. Nachází se zde frekventovaná křižovatka a velká tržnice. Když ale srovnáme tento stav z dobou, kdy bylo Veselí středověkou kupeckou osadou, zjistíme, že charakter místa se příliš nezměnil. Jen místo koňských povozů tudy jezdí kamiony a z tržnice se dnes už neozývá vyvolávání kupců, ale hlasitá hudba z rádia. Také kostel tu stojí dál a jeho duchovní i historickou hodnotu již nikdo nezpochybňuje.

gotický presbytář – kněžiště

GPS pozice

N 48° 57.192', E 17° 22.935'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://