česky english deutsch <<< >>>

Procházka Veselím

Malá vodní elektrárna

Původní veselský hrad byl chráněn hradbami, mohutnou obrannou věží, vodními příkopy a také předsunutým opevněným na malém ostrůvku naproti hlavní brány. Toto předhradí bylo také hospodářským zázemím hradu. Po vzniku města zde byl postaven mlýn a pivovar. Vodní mlýn zde byl v provozu až do začátku 20. století. Už v roce 1901 spojil tehdejší mlynář J. Janiš provoz mlýna s výrobou elektřiny. Ve mlýně vyrobený proud tehdy napájel první čtyři žárovky na Bartolomějském náměstí.

Dobrým nápadem se inspiroval i zámecký hrabě Bedřich Chorinský. V roce 1913 mlýn koupil a nechal jej přestavit na vodní elektrárnu. Ve dvou budovách jsou umístněny dvě Francoisovy turbíny. Starší turbína pochází z roku 1914, byla vyrobena rakouskou firmou J. M. Voith, Maschinenfabrik Pölten, je opatřena převodovým kolem se 720 dřevěnými zuby a její výkon je 120 kW. Mladší turbína z roku 1927 byla vyrobena v ČKD (Českomoravská Kolen a Daněk) a její výkon je 160 kW. Obě turbíny se dochovaly v původním stavu a jsou dodnes plně funkční. V dobách svého provozu dodávala elektrárna proud nejen do Veselí a přilehlých vesnic, ale i do Vnorov a do Strážnice.

Naproti elektrárny stojí u mostu barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Její podstavec je opatřen dedikačním (darovacím) nápisem a znakem Jana Felixe Želeckého, tehdejšího majitele panství.

malá vodní elektrárna

náhon a průčelí malé vodní elektrárny

GPS pozice

N 48° 57.225', E 17° 22.635'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://