česky english deutsch <<< >>>

Poušť a řeka

Jan Bedřich Bechtel

Pěstování lesa je dlouhodobá záležitost. Trvá to i více než 100 let, než strom vyroste natolik, abychom jej mohli ve zralém věku pokácet a jeho dřevo využít. Proto se lesníci málokdy dožijí výsledků své mnohaleté práce.

Když nadlesní Jan Bedřich Bechtel nastoupil v roce 1823 na bzenecké panství, čekal tu na něj náročný úkol v podobě obnovy zničených lesních porostů ve Bzenecké Doubravě. V té době mu bylo teprve 23 let, a tak když při své práci začal využívat některé nové metody zalesňování, setkal se u svých starších kolegů s nedůvěrou. Přesto se mu během následujících 25 let podařilo zalesnit převážnou část zdejších otevřených písčin a dnes by jistě byl s výsledkem své práce spokojený.

namísto doubravy zde převládají borovice

Bechtel byl první lesník, kterému se podařilo zalesnit otevřené písčiny pomocí sazenic borovice. Méně známou skutečností jsou však jeho zásluhy o rozvoj lesnického školství. Díky Bechtelově iniciativě vznikla v roce 1852 na zámku Úsov první lesnická škola na Moravě. Na počest tohoto významného lesníka byl v roce 1906 odhalen u Bzence-Přívozu pomník.

Brechtelův pomník

GPS pozice

N 48° 56.528', E 17° 17.489'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://www.bilekarpaty.cz