česky english deutsch polski <<< >>>

Turistický okruh

Kdo žije v lese

Základní informace

Les není pouze zásobárnou dřeva, je to také významný krajinotvorný prvek udržující stabilitu přírodního prostředí a mající schopnost vázat uhlík a zpomalovat tak proces změny klimatu. Lesy napomáhají rovnoměrnějšímu rozdělení srážek a spolu s vysokou schopností sorpce mechového patra snižují extrémní odtoky z lesních povodí a tím i riziko vzniku povodní. V neposlední řadě jsou lesy domovem mnoha druhům rostlin a živočichům.

Chráněné druhy v lese

Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra) patří mezi obojživelníky, které si nelze díky výraznému černožlutému zbarvení splést s žádným jiným druhem. Žije v listnatých a smíšených vlhkých lesích a jeho aktivita je převážně noční. Jak signalizuje jeho výstražné zbarvení, vyměšuje jedovatý kožní sekret, který má paralizující účinky, pro lidi není nebezpečný, přesto na mloky ani jiné obojživelníky nesaháme. Mlok skvrnitý patří mezi silně ohrožené živočichy.

Mravenec lesní (Formica rufa) S jeho hnízdem, tak zvaným mraveništěm, se na procházce v lese setkal asi každý. Jedná se o složitou stavbu, která má svoji nadzemní a podzemní část. Podzemní část tvoří dvě třetiny mraveniště a je tvořena spletitými chodbičkami. Mravenci si ve svém hnízdě udržují stálou teplotu pomocí otevírání a zavírání vchodů. Zimu mravenci přečkávají v podzemí. Mravenec lesní je všežravec, sbírá mrtvý hmyz a jiné malé živočichy, ale i semena, hubí velké množství lesních škůdců. Bohužel i on patří mezi ohrožené druhy.

Salamandra salamandra

Salamandra salamandra

Formica rufa

Formica rufa

Užitečné informace

Kontakty

Obec Staříč Chlebovická 201, 739 43 Staříč Tel: 558 660 260, Fax: 558 661 051 Mobil: 605 447 149 http://www.obec-staric.cz/

GPS pozice

N 49° 40.747', E 18° 18.810'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Staříč
Chlebovická 201, Staříč
Tel.:+420 558 660 260
http://www.obec-staric.cz