česky english deutsch polski <<< >>>

Turistický okruh

Koroptev polní

Záchranný program koroptve polní ve Staříči

Honební společenstvo Staříč se od roku 2006 zapojilo do programu Čiřikání na záchranu dříve hojné, dnes ohrožené a dle zákona o ochraně přírody a krajiny chráněné, koroptve polní (Perdix perdix). ČIŘIKÁNÍ je celostátní projekt zaměřený na záchranu a podporu místních populací koroptve polní, včetně obnovy a údržby jejího životního prostředí – zemědělské krajiny. Název „ČIŘIKÁNÍ“ je slovo označující volání koroptvích kohoutků. Kdysi bylo čiřikání koroptví typickým hlasem provázejícím jaro na venkově, stejně jako zpěv skřivanů.

Zajímavosti o koroptvích

Koroptve se v přírodě se dožívají v průměru 2–4 roků. V jídelníčku koroptví najdeme převážně traviny, jetel, semena i lístky plevelů a také hmyz, který je důležitý zejména pro koroptví kuřátka. Koroptví kohoutek žije s jednou slepičkou ve věrném svazku a společně se starají o svá mláďata. Při nebezpečí předstírá slepička poranění a odvádí tak pozornost predátora od kuřátek. Mláďata opouští hnízdo do 24 hodin po vylíhnutí (většinou do 2 hodin) a po 13–14 dnech jsou schopna létat. Jde původně o ptáka krátkostébelných stepí, který svůj život tráví výhradně na zemi. Létá jen při potřebě překonání větších vzdáleností (většinou max. stovky metrů) a při vyplašení. Let je krátký, přímý, nízký a hlučný. Střídá se při něm rychlé mávání křídel s klouzavým letem. Hejnko má tendenci odlétat společně jedním směrem. U nás je koroptev vysloveně stálá a největší přesuny od hnízdiště nepřesahují několik kilometrů.

Koroptev polní

Koroptev polní

Koroptev polní-kuře

Koroptev polní-kuře

Koroptev polní-samice

Koroptev polní-samice

Užitečné informace

Kontakty

Obec Staříč Chlebovická 201, 739 43 Staříč Tel: 558 660 260, Fax: 558 661 051 Mobil: 605 447 149 http://www.obec-staric.cz/

GPS pozice

N 49° 40.891', E 18° 17.569'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Staříč
Chlebovická 201, Staříč
Tel.:+420 558 660 260
http://www.obec-staric.cz