česky english deutsch polski <<<

Naučná stezka Skalka

CHKO Beskydy

Základní informace

Toto v České republice největší velkoplošné chráněné území bylo vyhlášeno v roce 1973 za účelem ochrany přírodovědně i krajinářsky zachovalého krajinného celku moravských Karpat. Rozlehlé lesy a zbytky původních pastvin jsou domovem všech tří druhů velkých šelem, mnoha druhů ohrožených ptáků, ale i dalších cenných druhů živočichů a rostlin. V CHKO Beskydy se nachází 53 maloplošných zvláště chráněných území. V rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000 byla celá CHKO navržena jako Evropsky významná lokalita a v roce 2005 zde byly zřízeny hned 2 ptačí oblasti – Beskydy a Horní Vsacko. Správa CHKO Beskydy sídlí v Rožnově pod Radhoštěm.

Lysá hora a Smrk

Lysá hora, s výškou 1323 m n. m. je nejvyšší horou Beskyd a někdy bývá přezdívaná jako „královna Moravskoslezských Beskyd“. Z jejího vrcholu se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry. Na vrcholku Lysé hory je meteorologická stanice, televizní vysílač, horská služba, horská chata SKI, občerstvení Šantán, horská chata Lysá hora a ubytovna Kameňák.

Smrk nepatří k přehnaně navštěvovaným horám, neboť na vrcholu není žádná horská chata nebo restaurace. I přesto řady jeho návštěvníků jsou četné. Smrk patří k nejkrásnějším místům Beskyd. V dobách normalizace vznikly na hřebeni Smrku lidové pomníčky studenta Jana Palacha a zpěváka Johna Lennona: místo setkávání tehdejšího beskydského a podbeskydského disentu. V roce 2004 ke dvěma předešlým přibyl i kamenný pomník věnovaný památce hokejisty a hokejového trenéra Ivana Hlinky.

Lysá hora

Lysá hora

Smrk

Smrk

CHKO Beskydy

CHKO Beskydy

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 33.501', E 18° 18.719'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz