česky english deutsch polski <<< >>>

Naučná stezka Skalka

PR Skalka - Flóra

PR Skalka

Celé území PR Skalka je v současnosti pokryté lesem. Nejhojnější dřevinou je buk lesní (Fagus sylvatica), vyskytuje se však také jedle bělokorá (Abies alba), javor klen (Acer pseudoplatanus) nebo jilm horský (Ulmus glabra). V převažujících kyselých bučinách je hojná borůvka a jestřábník Lachenalův. Květnaté bučiny jsou druhově bohatší, rostou zde např. vraní oko čtyřlisté nebo pitulník horský. Na jednom ze dvou zdejších pramenišť roste ohrožený oměj tuhý moravský. Vyskytují se zde také vzácné druhy hub parazitující na dřevě.

Co zde kvete

Hořec tolitovitý (Gentiana asclepiadea) kvete modře od června do září. Kořen hořců obsahuje významné hořčiny (odtud jméno hořec), které se ve farmakologii používají na přípravu směsí proti nechutenství a dalším poruchám trávení. Hořec tolitovitý se dále používá jako okrasná rostlina a je také zobrazen ve znaku Krkonošského národního parku. Patří mezi chráněná druhy.

Gentiana asclepiadea

Gentiana asclepiadea

Měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva) je nápadná díky svým fialovo-růžovým květům, které zvláště za soumraju výrazně voní a lákají tak své opylovače – noční motýly, proto se jí také lidově říká „noční fiala“. Nápadná jsou rovněž její semena, podle jejichž vzhledu dostala rostlina své jméno, najít je můžeme i v zimě a dříve se používala v lidovém léčitelství. Patří mezi chráněné druhy.

Lunaria rediviva

Lunaria rediviva

Kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera) má v úžlabí listů pacibulky, jimiž se rozmnožuje a které jsou jedlé. Na vzdálenější místa tyto pacibulky roznášejí mravenci, takový způsob šíření se odborně nazývá myrmekochorie.

Dentaria bulbifera

Dentaria bulbifera

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 32.985', E 18° 18.034'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz