česky english deutsch polski <<< >>>

Naučná stezka Skalka

Myslivost

Honitba

Lesy na Ondřejníku byly až do 19. století jedním z nejvýznačnějších honebních objektů olomouckých arcibiskupů. Žila tu celá řada druhů zvěře a dlouho až do konce 18. století se tu udržela velká dravá zvěř – medvěd, vlk, rys, divoká kočka a vydra. Jelení zvěř byla vzácná, kolem roku 1800 úplně vymizela, celkově hojnější byla zvěř srnčí. Po roce 1945 se zde rozšířila zvěř černá a zvýšil se i stav srnčí a také jelení zvěře. Jelenů zde nyní žije okolo 14 ks. Z další zvěře se vyskytuje zajíc, liška, kuna, tchoř, lasička, jezevec, z pernaté krahujec, jestřáb nebo káně.

Druhy zvěře

Jelen lesní Samci dorůstají 175 – 230 cm a jejich hmotnost se pohybuje mezi 160 – 240 kg. Parohy shazují každý rok, obvykle na konci zimy, na jaře jim dorůstají nové. V době říje (podle které byl pojmenován jeden z našich podzimních měsíců), svádějí samci boje o vedoucí postavení ve skupině laní a ozývají se hlasitým troubením.

Jelen lesní

Jelen lesní

Prase divoké Patří díky zásahu člověka mezi nejrozšířenější pozemské savce. Prase je typický všežravec. Požírá trávu, hlízy, ořechy, různé bobule, mršiny, kořeny, odpadky, hmyz, malé plazy, velmi oblíbenou pochoutkou je kukuřice.

Prase divoké

Prase divoké

Liška obecná Liška patří mezi nejrozšířenější divoce žijící šelmy České republiky a vlastně i celé severní polokoule. Mláďat se rodí průměrně čtyři, byly ale zaznamenány případy až třinácti. Liška získala pověst chytrého, někdy i vychytralého zvířete a takto také vystupuje v mnoha literárních dílech, nejenom u nás (př. O chytré kmotře lišce), ale i v eskymáckých, sumerských a řeckých mýtech.

Liška obecná

Liška obecná

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 33.543', E 18° 18.054'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz