česky english deutsch polski <<< >>>

Naučná stezka Staříč

Lesní rostliny

Základní informace

Lesní prostředí vytváří podmínky pro růst velkého množství stromů, keřů a bylin. V okolí obce Staříč se můžeme běžně setkat s těmito lesními stromy a bylinami.

Lesní stromy a keře

Dub letní (Quercus robur), česky též křemelák, je mohutný listnatý strom, který dorůstá výšky až 45 metrů. Roste velmi pomalu, zato je ale dlouhověký, může se dožít i 1500 let Habr obecný (Carpinus betulus) má jedno z nejtvrdších dřev z českých stromů. Používá se zejména na výrobu různých dřevěných nástrojů a v soustružnictví. Bříza bělokorá (Betula pendula) je příklad pionýrské dřeviny. Jako jeden z prvních často obsazuje zpustlé kulturní krajiny – opuštěná pole nebo louky, skrývky a výsypky. Slivoň trnka (Prunus spinosa) je velký keř či malý strom. Má léčivé plody, které jsou trpké, po přemrznutí však zesládnou – lze z nich dělat víno či zavařeninu.

Lesní byliny

Hrachor jarní (Lathyrus vernus) kvete růžovofialově, barva květů se po odkvětu mění na modrou. Má zajímavá lidová jména: „kohoutky“, „pazourky“ nebo „kohoutí ocas“. Prvosenka vyšší (Primula elatior) patří mezi léčivé rostliny. Sbírá se celé květenství a také kořen s oddenkem – používá se při nachlazení nebo nemocech ledvin. Lilie zlatohlavá (Lilium martagon) je zákonem chráněná – patří mezi ohrožené druhy. Je to jedovatá rostlina, která se často pěstuje jako okrasná Netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora) není v české republice původní – pochází se Sibiře, Mongolska a Himalájí. Její kyjovité tobolky prudce vystřelují semena, jimiž se šíří.

Carpinus betulus

Carpinus betulus

Prunus spinosa

Prunus spinosa

Primula elatior

Primula elatior

GPS pozice

N 49° 40.853', E 18° 16.681'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Staříč
Chlebovická 201, Staříč
Tel.:+420 558 660 260
http://www.obec-staric.cz