česky <<<

Lesopark Pintovka

Poznáváme houby na Pintovce

Houbaři obvykle sbírají jen několik z nich v klasickém období od léta do podzimu, nicméně krásu hub v naší přírodě si můžeme užívat vskutku po celý rok, pouze za mrazů se tvorba plodnic zimních či celoročních druhů utlumuje.
Houby neslouží jen jako zdroj potravy, mají nezastupitelnou ekologickou funkci – jsou to rozkladači organické hmoty. Podle způsobu života se dělí do několika základních skupin, převládají houby saprotrofní, mykorhizní a parazitické. Mykorhiza (symbióza stromu a houby) přináší oboustranně prospěšnou výměnu látek, na nepříznivých stanovištích umožňuje stromům vůbec růst. Saprotrofní houby rozkládají zejména dřevo, opadané listí a jehličí či zbytky rostlin; výsledkem této činnosti je vznik humusu. Houby tak přispívají k ekologické rovnováze v lese i mimo něj.
V lesoparku Pintovka nebyl dosud prováděn systematický mykologický průzkum. Přesto byla při nahodilých návštěvách registrována řada zajímavých druhů, z nichž některé jsou vyobrazeny na fotografiích. Za pozornost stojí zejména výskyt méně běžných hřibovitých hub, patřících hned do několika rodů, např. hřib modračka (Boletus pulverulentus)

Hřib modračka

Hřib modračka

hřib červený (Xerocomus rubellus), hřib kaštanový (Gyroporus castaneus), šiškovec černý (Strobilomyces strobilaceus)

Šiškovec černý

Šiškovec černý

nebo lupenopórka červenožlutá (Phylloporus pelletieri), tvořící spojovací článek mezi hřibovitými a lupenatými houbami. Nechybí ani známý nejedlý hřib žlučník (Tylopilus felleus). Z dalších vzácnějších druhů je možno jmenovat lišku šedou (Cantharellus cinereus) či štítovku Thomsonovu (Pluteus thomsonii), jež je dokonce zařazena v Červeném seznamu hub ČR, stejně jako jednou zde nalezená psivka obecná (Mutinus caninus). Pozor na smrtelně jedovatou muchomůrku zelenou (Amanita phalloides), která se na Pintovce také vyskytuje.

Muchomůrka zelená

Muchomůrka zelená

GPS pozice

N 49° 24.336', E 14° 38.641'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Správa lesů města Tábora
Ing. Michala Svitáková, Ing. Jan Kalafut
Tel.:381 486 497
e-mail:michala.svitakova@mutabor.cz
http://www.taborcz.eu