česky <<< >>>

Lesopark Pintovka

Ptactvo v našich lesích

Na území České republiky hnízdí kolem 200 druhů ptáků.

Poštolka obecná: Poštolka je všeobecně známým druhem, který je charakteristický svým třepotavým letem při vyhlížení kořisti. Samec má šedou hlavou a šedý ocas se širokou černou páskou na konci, samice je celá hnědavá ocas je též hnědý a celý příčně tmavě pruhovaný.

Poštolka obecná

Poštolka obecná

Holub hřivnáč: Hřivnáč je největším u nás žijícím druhem holuba. Zbarvení má modrošedé, po stranách krku jsou dvě výrazné bílé skvrny a bílá skvrna je i v křídlech. Hrdlo je načervenalé a ocas má výrazný široký koncový černý pruh, kontrastující se světlou sousední páskou.

Lejsek bělokrký: Samec je svrchu celý černý, spodní strana je bílá, okolo krku je bílý pruh a bílé jsou znaky na křídlech. Samice je svrchu hnědá a chybí jí bílý proužek okolo krku.

Lejsek bělokrký

Lejsek bělokrký

Sýkora koňadra: Sýkora je obecně známý druh, velikosti téměř jako vrabec. Je naší největší sýkorou, svrchu je šedozelená a hlava je černá s bílou tváří. Černý je i krk, hruď a pruh přes břicho, které je jinak výrazně žluté. Žije v lesích, remízech, křovinách, zahrádkách, parcích a běžná je i v sídlech.

Brhlík lesní: Brhlík je velikosti vrabce, má však protáhlejší tělo. Svrchu je šedomodrý, přes oko je černá páska, hrdlo má bílé a spodní část těla je hnědočervená. Jeho typickým znakem je, že jako jediný pták u nás dokáže šplhat po stromech i hlavou dolů. Žije ve světlých lesích a remízech, běžný je i v parcích a větších zahradách nebo na hrázích rybníků.

Brhlík lesní

Brhlík lesní

Datel černý:
Datel je obecně známý druh. Je celý černý, na hlavě má samec červenou čepičku od čela až po temeno, samice má červenou barvu pouze na zadní části temene za okem a čelo má černé. Pravidelně hnízdí především v rozsáhlejších jehličnatých a smíšených lesích. Je druhým nejpočetnějším šplhavcem na Táborsku.

GPS pozice

N 49° 24.320', E 14° 38.104'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Správa lesů města Tábora
Ing. Michala Svitáková, Ing. Jan Kalafut
Tel.:381 486 497
e-mail:michala.svitakova@mutabor.cz
http://www.taborcz.eu