česky <<< >>>

Lesopark Pintovka

Za zvířaty na Pintovku

Při procházkách okolními lesy můžeme narazit na spoustu druhů živočichů. Nejčastějšími, které zde můžete spatřit je: Srnec, prase divoké, liška, zajíc, veverka, zmije

Srnec obecný Srnec (samec) váží do 25 kg. Srny jsou slabší a nenarůstá jim paroží jako srncům. Srnec je býložravec, živí se trávou, bylinami, výhonky, lesními plody, listy apod.

Zajíc polní Dříve hojně rozšířený býložravec, v současnosti jeho stavy hodně poklesly v důsledku velkoplošného hospodaření, mechanizace a chemizace. Při běhu dokáže vyvinout rychlost až 70 km/h. Při útěku často kličkuje, aby snáze unikl nepříteli.

Liška obecná Je jednou z nejhojnějších šelem u nás, masožravec. Žije v lesích, remízcích apod. Hmotnost se pohybuje kolem 7 kg. Liška je hlavním přenašečem pro člověka smrtelné vztekliny.

Liška obecná

Liška obecná

Prase divoké Kňour (samec) dosahuje váhy do 200 kg. Bachyně (samice) je menší. Černá zvěř žije v rodinných tlupách. Starší kňouři jsou samotáři. Prase je všežravec, sežere od polních plodin přes hraboše, žížaly, měkkýše, mláďata ptáků, a nepohrdne ani malým zajíčkem.

Prase divoké

Prase divoké

Zmije obecná Zmije obecná – je nejrozšířenějším hadem na světě, nejseverněji žijícím hadem vyznačujícím se extrémní odolností vůči chladnému počasí a jediným jedovatým hadem České republiky. Její jed je vysoce účinný, ovšem má ho jen velmi malé množství, takže za normálních okolností její uštknutí život člověka neohrozí.

Zmije obecná

Zmije obecná

Veverka obecná Veverka obecná obvykle dorůstá 19 až 23 cm. Huňatý ocas, který napomáhá udržovat rovnováhu při lezení a skocích na stromech a který veverka využívá jako „pokrývku“ těla při spánku, je 15 až 20 cm dlouhý. V dutinách stromů, někdy i na tlustších větvích, obývá v průměru 25–30 cm velké hnízdo tvořené mechem, listy, trávou a kůrou. Živí se semeny šišek a houbami.

GPS pozice

N 49° 24.390', E 14° 37.767'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Správa lesů města Tábora
Ing. Michala Svitáková, Ing. Jan Kalafut
Tel.:381 486 497
e-mail:michala.svitakova@mutabor.cz
http://www.taborcz.eu