česky <<< >>>

Lesopark Pintovka

Obyvatelé řeky Lužnice

Život v řece Lužnici je velice pestrý, žije zde spoustu druhů ryb a živočichů. Chov a lov ryb, rybníkářství a další činnosti člověka ve vztahu k rybám mají svůj obraz i ve vědě, která se nazývá ichtyologie – nauka o rybách. Zkoumá ryby z hlediska jejich stavby těla, vývoje a genetiky, způsobu života, prostředí, kde žijí, vzájemných vztahů apod.

Ledňáček říční: Ledňáček bývá nazýván díky zbarvení opeření též létajícím drahokamem. Kostřec a hřbet jsou zářivě modré, křídla a hlavu má modrozelené a břicho hnědočervené. V ČR hnízdí na vhodných lokalitách roztroušeně a nepříliš hojně.

Ledňáček říční

Vydra říční: žije po většinu roku samotářským způsobem života. Je vysoce teritoriální a žije na území mnohdy větším jak 30 km, které si značí trusem. Vydra je skvělý plavec a potápěč a ve vodě může vydržet i déle jak 5 min, přičemž může uplavat až 400 m. Živí se přitom především vodními živočichy, zvláště pak rybami.

Vydra říční

Vydra říční

Štika obecná: Má protáhlé válcovité tělo s hřbetními a řitními ploutvemi posunutými až dozadu a širokou protáhlou bohatě ozubenou tlamu. Toto uspořádání umožňuje štice bleskurychlý start za kořistí. Štika může dorůstat délky přes 1,5 metru a dosahovat hmotnosti i přes 25 kg. Jedná se o typického dravce, přičemž její potravou jsou zejména ryby odpovídající velikosti, např. (okoun).

štika obecná

štika obecná

Sumec velký: Široká nízká hlava přechází nenápadně v protáhlé tělo, kryté slizkou kůží bez šupin. Rozeklaná tlama je vybavena dvěma dlouhými chrupavčitými vousy v horní čelisti a čtyřmi kratšími v čelisti dolní. Nahrazují špatně vyvinutý zrak. Velmi silné čelisti jsou vybaveny velkým množstvím drobných zubů. Ojediněle se můžeme setkat i s bíle zbarvenými jedinci (albíny). Dožívá se běžně věku 20–40 let

GPS pozice

N 49° 24.733', E 14° 38.166'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Správa lesů města Tábora
Ing. Michala Svitáková, Ing. Jan Kalafut
Tel.:381 486 497
e-mail:michala.svitakova@mutabor.cz
http://www.taborcz.eu