česky english deutsch <<< >>>

Zámky

Hrubý Rohozec

Hrubý Rohozec byl založen kolem roku 1280 jako gotický hrad. Stavebně ho také ovlivnila renesance, baroko a také empír, který je na budově zámku nyní nejvíce patrný.

Zámek se nachází nad údolím Jizery.

Zámek se nachází nad údolím Jizery.

Expozice je zařízena ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým muzeem. Vedle parádních pokojů (knihovny, kde se nachází přes 10 tisíc knih, nebo jídelny v podobě rytířského sálu, kde je k vidění autentický porcelán s rodovým znakem šlechtického rodu Desfours Walderode), se příchozí mohou těšit především na prostory ryze soukromé, jež dávají nahlédnout do každodenního života někdejších majitelů.

První patro představuje apartmá tehdejších vlastníků zámku rozdělené na pánskou a dámskou část. Pozornost upoutá nejen pracovna hraběte v bývalé věži s dobovým trezorem či originálními účty, ale také lovecký pokoj nebo chodba s originálními střeleckými terči, odrážejícími největší zálibu mužských členů urozené domácnosti. Dámské pokoje oproti tomu kladou důraz na veškeré pohodlí moderní prvorepublikové dámy. Není proto divu, že se v jejich blízkosti nachází také splachovací toaleta.

Návštěvníci si mohou vychutnat atmosféru šlechtického domu s púvodní výbavou.

Návštěvníci vychutnají atmosféru šlechtického domu s púvodní výbavou.

Druhé patro zámku sloužilo pro svou odlehlost k ubytování hraběcích synů, kteří se tak mohli nerušeně věnovat studiu pod dohledem guvernantky. Vedle soukromých pokojů dalších členů rodiny, byly ve 2. poschodí zařízeny také komnaty k ubytování hostů. Hřejivou atmosféru pak umocňuje množství rodinných cenností a dalších drobností v podobě rodinných fotografií, podobizen a korespondence. Díky dochovanému souboru historických fotografií se podařilo navrátit většinu předmětů na jejich původní místo. Prohlídka více jak dvacítky obytných místností je rozdělena do dvou samostatných okruhů, během nichž turisté zavítají také do nejstarších prostor ve sklepení.

Zámek je obklopen parkem s drobnými kamenickými prvky z období romantismu.

Volně přístupný zámecký park je vhodný pro příjemnou procházku a spočinutí u fontánky.

Volně přístupný zámecký park je vhodný pro příjemnou procházku a spočinutí u fontánky.

Užitečné informace

Otevřeno: říjen a duben: víkendy a svátky 9:00 – 16:00 květen – září: úterý až neděle 9:00 – 17:00

http://www.hruby-rohozec.eu/

GPS pozice

N 50° 35.894', E 15° 9.437'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz