česky english deutsch <<< >>>

Třináctero Táborských míst

Expozice Táborský poklad

Přáli jste si někdy objevit skutečný poklad? Ten táborský si můžete prohlédnout v nově otevřené expozici, ve které jsou vystaveny čtyři tisíce stříbrných mincí z jagellonského období.

Mince z expozice Táborského pokladu

Mince z expozice Táborského pokladu

V domě čp. 308 ve Svatošově ulici byl v roce 2001 proveden rozsáhlý archeologický výzkum, který přinesl nové poznatky o stavebně-historickém vývoji domu a o životě v něm od sklonku středověku až do 17. století. Vzhledem k významu těchto poznatků se město Tábor rozhodlo zpřístupnit je široké veřejnosti formou trvalé výstavy nazvané „Táborský poklad“. Výstava se nachází na nádvoří bývalého hradu Kotnov – nyní areálu hotelu Dvořák.

Budova expozice Táborského pokladu

Budova expozice Táborského pokladu

Dozvíte se zde o dějinách domu čp. 308 a objevech spadajících před jeho zánik požárem v roce 1525. S ním souvisí i nález mincovního depotu, který patří svým počtem, kvalitou, i dobře zachovaným místem úkrytu k nejvýznamnějším mincovním nálezům z jagellonského období na našem území. Dále může návštěvník nahlédnout do domu městského písaře Václava Churáňka, který v domě čp. 308 bydlel na přelomu 16. a 17. století. Z této doby se zachoval rozsáhlý soubor domovního inventáře, vypovídající nejen o zásobování, vybavení kuchyně, způsobu stolování, ale i o profesi majitele a jeho společenských stycích.

GPS pozice

N 49° 24.674', E 14° 39.375'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Město Tábor
Ing. Michala Svitáková
Tel.:381 486 497
e-mail:michala.svitakova@mutabor.cz
http://www.taborcz.eu