česky english deutsch >>>

Zámky

Hrubá Skála

Na místě původního hradu, vystavěného nejspíše v první polovině 14. století na dvou pískovcových skaliscích, která se zvedají do výše téměř 60 m nad údolí říčky Libuňky, mezi Troskami a Valdštejnem stojí zámek Hrubá Skála, kdysi hrad zvaný pouze Skála. Hrad byl poprvé zmíňován v listině 1353, jako majetek Valdštejnské dynastie. V polovině 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Jeho současnou podobu určila poslední velká přestavba v novogotickém slohu v duchu romantismu, realizovaná v roce 1859 architektem Bernardem Grueberem na popud tehdejších majitelů svobodných pánů z Aehrenthalu. Nově postavena byla brána do předhradí i s kamenným mostem, na němž jsou dvě gotické sochy svatého Floriana a sv. Vavřince, upraveno bylo i předhradí a na východní straně vybudován park. Také most z nádvoří do zámeckého dvora byl postaven z kamene. Hrubá Skála bývala centrem stejnojmenného panství, zahrnujícího vedle levobřeží Jizery také nejprve část, od roku 1623 potom celé město Turnov.

Pohled na zámek Hrubá Skála

Pohled na zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála dnes slouží jako hotel a nabízí řadu jedinečných gastronomických zážitků v několika zámeckých restauracích a dalších reprezentativních prostorách zámku. Pro veřejnost jsou přístupné k prohlídce nádvoří a hradní vyhlídková věž, zbytek zámku slouží jako hotel.

Zámecká věž je přístupná návštevníkům.

Zámecká věž je přístupná návštevníkům.

V letní sezóně hrad ožívá akcí nazvanou Poznej středověk. Nádvoří oživují rytíři, kejklíři, tanečnice, muzikanti. Jejich zajímavý program navrací zámku jeho původní charakter. V zámecké rokli se otevírá zábavný a sportovní areál, založený na klasických českých pohádkách a pohádkových postavách, které spolu s ochočenými zvířátky, soutěžemi a velmi atraktivním prostředím rokle nechají v dětech mnoho zážitků z návštěvy zámku. V části zámeckého parku je připraveno sportoviště, které nabízí např. lukostřelbu, trampolínu, slaňování, přemostění a velké lanové centrum.

Na zámku a v jeho blízkém okolí bylo natočeno několik filmů a pohádek.

Na zámku a v jeho blízkém okolí bylo natočeno několik filmů a pohádek.

Okolím prochází naučná stezka Hruboskalsko skrze známé skalní město. K zámku Hrubá Skála je možno dojít po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje ve směru Turnov – Trosky, a dále po zelené ze Sedmihorek a po modré značené stezceod želez. st. Hrubá Skála – hrad Kost.

Užitečné informace

http://www.hrubaskala.cz/…hruba-skala/

GPS pozice

N 50° 32.672', E 15° 11.544'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz