česky <<< >>>

CHKO Beskydy

Vysoká – pramen Bečvy

Pramen Rožnovské Bečvy

Nacházíte se u jednoho ze dvou pramenů řeky Bečvy. Tento pramen Rožnovské Bečvy vyvěrá na povrch v severním úbočí hory Vysoká v nadmořské výšce 950 m. Protéká obcemi Horní Bečva a Rožnov pod Radhoštěm. Ve Valašském Meziříčí se stéká s Vsetínskou Bečvou a dále pokračuje jako Bečva, která se vlévá do Moravy jako levý přítok. Délka toku je 37,6 km. Plocha povodí měří 254,4 km².

Historie Bečvy

Rožnovská i Vsetínská Bečva byla v třicátých letech minulého století regulovány téměř po celé délce toku. Poklesem zemědělské a průmyslové výroby po listopadu 1989 došlo ke zlepšení kvality vody obou toků, takže zde opět můžeme pozorovat mnohé druhy ohrožených a chráněných živočichů jako je například rak říční.

Z dalších obyvatel v okolí řeky vzpomeňme ondatru pižmovou, která je původem ze Severní Ameriky. V hlinitých březích si vyhrabává svou noru ledňáček říční, kterého však nad řekou spíše uslyšíme než uvidíme. V okolních srázech či pod mosty hnízdí skorec vodní a konipas horský. Na lovu můžeme pozorovat čápa černého a volavku popelavou. Vzácně v zimním období zde byla zjištěna i vydra říční.

Ledňáček říční

Ledňáček říční

Hora Vysoká

Vysoká (1024 m) je nejvyšší hora Hostýnsko-vsetínské hornatiny v nejvýchodnější části hřebene. Vrchol Vysoké je plochý a je z něho dobrý rozhled. Porosty tvoří smrkové a smíšené lesy. Na svazích v roce 1944 působila partyzánská brigáda Jana Žižky. Vysoká je přístupná po červené turistické značce z osady Třeštík.

hora Vysoká

hora Vysoká

Užitečné informace

Pohotovostní telefon Horské služby: 606 769 010 www.beskydy.cz/horskasluzba

GPS pozice

N 49° 24.424', E 18° 21.841'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz