Vítejte v CHKO Beskydy
Rožnov – Valašské muzeum
Založení muzea
Muzeum se zrodilo z podnětu sourozenců Bohumíra a Aloise Jaroňkových, malenovických rodáků v roce 1925.
Zajímavostí je, že se jedná o druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě (po Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem).
Po celý rok v muzeu probíhají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly. Areál je využíván i pro další kulturní akce.
Části muzea
1) Dřevěné městečko je nejstarší částí muzea, pro veřejnost bylo otevřeno v roce 1925. Byly do něj přeneseny domy z rožnovského náměstí. Kostel pochází z Větřkovic, ale byl osazen věží z Tiché. Kolem něj se rozprostírá hřbitov Valašský Slavín. Fojtství je kopií stavby z Velkých Karlovic.
2) Mlýnská dolina Shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Většina exponátů je poháněna vodou. Mlýnská dolina je nejmladší částí muzea, pro veřejnost byla otevřena v roce 1982.
3) Valašská dědina Valašská dědina je nejrozsáhlejší část skanzenu, ve které je soustředěno více než 70 staveb. Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Součástí je i chov původního valašského plemene ovcí.
Staré odrůdy ovoce
Ovocné stromy na Valašsku vždy dotvářely charakter a ráz krajiny. Můžeme je nalézt jako solitéry volně v krajině anebo jako výsadbu na mezích a sadech. U chalup plnily též funkci ochrannou – stínily šindel, zmírňovaly sílu větru apod. Kromě lokálních odrůd k nám pronikaly i různé cizí odrůdy. Mnohé zdomácněly a staly se součástí naší krajiny. Bohužel v minulém století doba zemědělské velkovýroby a socializace vesnice mnohým velmi cenným, avšak významem “okrajovým“ dřevinám či odrůdám nepřála. Připomeňme si aspoň tyto: Červené tvrdé, Kardinál žíhaný (obě jabloně), Šedá letní a Pstružnice (hrušně), Bílá a Valašská trnečka.
Kontakty
Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz