česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Beskydy

Tyra – Tyrka

Tyra je malá podhorská vesnička se zhruba 400 obyvateli. Tyru ze tří stran obklopují vrcholky Beskyd: Javorový, Ostrý a Kozinec. Můžete zde navštívit mnoho krásných míst jako např.:

Pramen pitné vody „Bolibřuška“ Pramen pitné vody se nachází asi 300 m nad první konečnou zastávkou autobusu „Pila“. Nejen místní, ale také turisté a obyvatelé okolních obcí si pro vodu docházejí a mimo to, že ji pijí, ji také používají k vaření. O prameni není známo, že by někdy v průběhu roku vyschl. Název „bolibřuška“ vychází z pověry, že kdo se vody napije, bude mít hlad, jiná pověra praví, že bude mít žaludeční problémy. Voda je bohatá na minerály a je velmi dobrá, v letních dnech příjemně osvěží.

Tyrka Tyrou protéká řeka Tyrka. Řeka zde v lesích pramení. Kdysi v ní byla spousta ryb. Rodiče a prarodiče nám vyprávěli, že pstruzi se dali chytit do ruky, když jste zapátrali pod kamenem. V dnešním upraveném korytě zahlédnou pstruhy jen ti nejbystřejší. Kvalita vody se ale zlepšuje a někteří vzácní živočichové se vracejí. V současné době se Tyrka již pravidelně nevylévá ze svého koryta a nezaplavuje okolní porosty, ale vytváří v různých místech zajímavá zákoutí, mělčiny a náplavy. Lze spatřit ve vodě i hlemýždě a jejich ulitami je místy dno poseté. Občas zahlédneme i raka říčního. Jeho stavy se ale výrazně snížily. Na vedlejších tocích byl zjištěn račí mor.

Užitečné informace

Pohotovostní telefon Horské služby: 606 769 010 www.beskydy.cz/horskasluzba

GPS pozice

N 49° 38.124', E 18° 39.365'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz