Vítejte v CHKO Beskydy
Kosařiska – Milíř
Obec založená v průběhu 15. století má dnes převážně rekreační charakter. Tradičním živobytím zdejších horalů byl vždy chov ovcí, jak koneckonců napovídá i samotný název obce: košár je totiž ohrada pro ovce. Na jaře obvykle začíná největší svátek ovcí známý pod jménem Redyk. Tento svátek připomíná jednu z nejdůležitějších událostí v životě zdejších pastevců, kteří většinou v květnu odcházeli se stády ovcí na „letní pobyt“ do salaší vysoko do hor. Byla to velká událost dotýkající se všech místních lidí. Zahrnovala různé obřady a rituály. Ovce totiž spolu s dalším dobytkem často představovaly jejich jediný majetek. Běžný pracovní den byl jednoduchý. Ráno se stádo vyhnalo už při východu slunce a vrátilo se v poledne. Odpoledne šli ovce na pastvu po druhé hodině a nazpět přišly až po západu slunce.
Salašnická hierarchie
Stavovská hirearchie na salaši začinala funkcí honelníka. Ten měl za úkol nahánět ovce na dojení, připravovat kotel na sýr, odvařovat žinčici a udržovat a umývat bačovské náčiní. Kromě toho se staral o oheň v kolibě a o dřevo. Nemusel ještě dojit ovce. Tuto funkci vykonávali valaši, kteří byli na vyšším stupni v hirearchii. Valaši pásli ovce a také je s bačou dojili. Zjednával si je samotný bača, přičemž se hned dohodli o výšce výplaty. Vyplácel je většinou naturáliemi a doplácel penězi. Největší tíha a zodpovědnost však byla na bačovi. Toho si vesničtí gazdové každý rok volili. Bača si vlastně bral na starost cizí ovce, za které se musel zaručit. Písemně se sepsaly podmínky, kde se stanovovaly určité dávky odvodu z každého kusu a náhrady v případě ztráty. Často se stávalo, že byl špatný rok na pastvu, ovce hynuly nebo jejich stavy snižovali vlci. Mnoho bačů tak přišlo díky závazkům na mizinu. Mnozí museli prodat i svoje pole, aby mohli vyplatit gazdy. Když byl dobrý rok a šikovný bača měl zručné valachy, na podzim je stejně jako gazdy vyplatil podle dohody a ještě vydělal.
Jalovcové pasínky
Tvoří nezaměnitelný ráz krajiny spojený s tradiční pastvou především ovcí a bývají domovem mnoha cenných druhů rostlin a živočichů. Význam tohoto typu ekosystému je nadnárodní a v rámci EU patří k nejcennějším stanovištím.
Užitečné informace
Pohotovostní telefon Horské služby: 606 769 010 stanice HS Velký Polom 420 558 330 053 www.beskydy.cz/horskasluzba
Kontakty
Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz