česky english deutsch polski <<< >>>

Památné stromy CHKO Beskydy

Památné stromy – Zděchov

Rozměry – 2 lípy velkolisté

Obvod kmene 480 a 540 cm Výška stromu 24 a 26 m Stáří 270 let

Všichni ví, že lípa je český národní symbol, ale již málokdo tuší, jak se jím vlastně stala. I z těch nejstarších písemností se dozvídáme jen velice málo. Dokonce ani nevíme jestli tento symbol naši předkové Slované vytvořili či ji jen převzali. Každopádně se lípa stala oficiálním národním symbolem až roku 1848, kdy během 2. až 12. června na Všeslovanského sjezdu v Praze (účastni byli delegáti Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, Poláci, Rusíni, Chorvati, Srbi, Slovinci a Dalmatinci – tedy všechno porobené slovanské národy) stanovili jako národní symbol lípu proti velkoněmeckým snahám (reakce na frankfurtský sněm) a jako protiváha velkoněmeckému du­bu.

Lípa velkolistá

je statný strom dosahující výšky přes 25 m, za určitých podmínek však může růst též jako keř. Hodně se podobá lípě malolisté, se kterou se často kříží. Čisté jedince lze rozeznat podle barvy chmýří v úhlech žilek – u lípy malolisté je rezavé, u lípy velkolisté bělavé.

Zralý oříšek na rozdíl od plodu lípy malolisté nelze v prstech zmáčknout, je mnohem více dřevnatý a žebernatý. Lipové dřevo je velmi světlé a měkké. Hodí se proto zejména pro práce řezbářské nebo modelářské. Lipové lýko je vysloveně houževnaté a pevné a před zavedením umělých hmot bylo s oblibou používáno jako pletivo. Kvetoucí lípy jsou jako pastva včel velmi cenné – med z lipových květů je velice žádaný. Lipový květ patří také k nejznámějším domácím léčebným prostředkům. Čaj z lipového květu se užívá jako prostředek proti nachlazení, často v kombinaci s medem. Sbírají se kompletní květenství. Musí se sušit ve stínu bez dalšího přísunu tepla.

GPS pozice

N 49° 15.500', E 18° 4.543'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz