česky english deutsch polski >>>

Památné stromy CHKO Beskydy

Památné stromy - Kobzova lípa

Rozměry – Lípa velkolistá

Obvod kmene 745 cm Výška stromu 25 m Stáří 400 – 500 let

Historie

Kromě své mohutnosti se může tento památný strom pochlubit také bohatou historií. Na místě, kde roste, stával dříve grunt. Právě po majiteli stavení zdědila lípa své jméno. Zajímavé jsou také pověsti, které provází dřevěnou dutinu. Podle jedné z nich vznikla dutina v kmeni lípy v období turko-tatarského vpádu v sedmnáctém století. Během vypalování obce prý zasáhl oheň od hořících stavení také tento památný strom. Traduje se také, že se v koruně lípy schovávali lidé, které chtěli Tataři unést a prodat do otroctví. V kmeni prý proto založili oheň. Smutnou skutečností však je, že v roce 1663 byla celá obec opravdu vypálena a 512 lidí ze Lhot zemřelo nebo bylo odvlečeno do otroctví. V sedmdesátých letech minulého století strom ošetřili členové Českého svazu zahrádkářů. Dutina byla očištěna od poškozených částí dřeva a napuštěna lněnou fermeží. O lípu se nyní starají meziříčští ochránci přírody.

Zajímavosti

Lípa je od pradávna jedním z nejoblíbenějších stromů po celé Evropě a hojně se s ní setkáváme již ve starých bájích, pověrách, poezii a výtvarném umění. U nás se stala dokonce zásluhou Kollárovy Slávy dcery a národního obrození národním stromem.

V lidovém léčitelství je velice oblíbena při všech nemocech z nachlazení (rýma, kašel, záněty průdušek, angína, chřipka), neboť podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Za tímto účelem se často používá směs s květem černého bezu.

GPS pozice

N 49° 12.437', E 18° 7.391'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz