česky english deutsch polski <<< >>>

Lysá hora

NPR Mazák

Nacházíte se na západní straně Lysé hory v Národní přírodní rezervaci Mazák. Toto území chrání zbytky cenného horského smrkového lesa. V Beskydech můžeme narazit na podobný les jen na dalších dvou místech – na Smrku a Kněhyni. Zde na Lysé hoře leží ještě na severním svahu Přírodní rezervace Malenovický kotel. Území Mazáku bylo také vyhlášeno jako evropsky významná lokalita v rámci soustavy Natura 2000.

Horské smrčiny se od smrkových porostů v nižších polohách výrazně liší. Kvůli drsným klimatickým podmínkám (vítr, sníh, námraza) jsou zde smrky nižší a nedorůstají takové výšky jako v údolí. Také les zde není tak hustý, porosty jsou díky klimatu přirozeně řidší než na svazích. Stačí sejít o pár desítek metrů níž a uvidíte krásné bukové porosty, ale v těchto podmínkách buky rostou už jen jako nízké stromy nebo keře.

Také zvířata i rostliny jsou jiné – některé druhy zvířat a rostlin byste našli daleko na severu. V podrostu se objevují horské druhy rostlin – tráva třtina chloupkatá, nenápadná podbělice alpská, bíle kvetoucí sedmikvítek evropský, plavuň vranec jedlový nebo drobnokvětý čípek objímavý.

Rezervace je také součástí Ptačí oblasti Beskydy. Předmětem ochrany jsou populace čápa černého, jeřábka lesního, tetřeva hlušce, kulíška nejmenšího, puštíka bělavého, žluny šedé, datla černého, strakapouda bělohřbetého, lejska malého a datlíka tříprstého a jejich biotopy. Datlík tříprstý se živí hlavně hmyzem žijícím pod kůrou. Spíš než datlovi se podobá strakapoudům, ale na hlavě má místo červené „čepičky“ žlutou.

Víte, že jeřáb ptačí je po smrku nejčastější dřevinou těchto lesů? Proto jim lesníci říkají jeřábové smrčiny.

Užitečné informace

stanice HS Lysá hora so a ne 420 597 431 702 tel.: 597 431 703 mobil:607 584 985 Horská služba non-stop – 606 769 010

GPS pozice

N 49° 32.698', E 18° 26.909'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz