česky english deutsch <<< >>>

Z Mostné hory na Varhošť

Pokratický potok

Chráněným územím Bílé stráně protéká Pokratický potok, který pramení na jižním úpatí Dlouhého vrchu v nadmořské výšce 550 metrů nedaleko obce Nový Dvůr. Potok protéká mezi obcemi Skalice a Mentaurov dále na jih směrem k Bílým stráním.

Podél potoka vede turistická trasa, která je velmi oblíbená a hojně navštěvovaná vzhledem k dostupnosti z nedalekých Litoměřic. Od potoka směrem na Bílou stráň dochází k sekundární sukcesi území, jedná se o celý dolní tok zarůstající převážně jasanem(Fraxinus) a topolem osikou(Populus tremula). Brzy na jaře je květena typická pro lužní les. Roste zde např. jaterník podléška(Hepatica nobilis), sasanka hajní(Anemone nemorosa), violka vonná(Viola odorata) a prvosenka jarní(Primula veris).

Potok je také využíván rybáři jako chovný k pěstování malých plůdků ryb. Stejně je využíván i Pokratický rybník, kterým potok protéká k bývalé obci Pokratice, která je nyní již součástí města Litoměřice. V minulosti zde stávalo několik dnes již zaniklých mlýnů.V Pokraticích se již potok dostává do zděného koryta, kde protéká sídlištěm. Sveden do potrubí pod starou částí Litoměřic, které ho dovede až k ústí nedaleko Písečného ostrova se stává pravostranným přítokem Labe.

Pokratický potok

Pokratický potok

Rybník

Rybník

Prvosenka jarní

Prvosenka jarní

GPS pozice

N 50° 33.592', E 14° 7.985'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz