česky english deutsch >>>

Z Mostné hory na Varhošť

Mostná hora

Mostná hora je vrch, který se nachází v Českém středohoří na okraji Litoměřic. V 18. století se z hory sváželo dřevo na stavbu litoměřického barokního mostu přes řeku Labe, odtud název Mostná hora.Vrch byl dlouho holý až koncem osmdesátých let 19.století zde vznikl lesopark se stezkami, lavičkami a okrasnými keři. Oficiální název hory v dobách Rakousko-Uherské monarchie byl „Výšina císaře Františka Josefa“. Roku 1918, po vzniku samostatné Československé republiky, se jí říkalo „Výšina svobody“.

Stoupáte-li vzhůru po silnici, přecházející do parku, dorazíte k restauraci s vyhlídkovou věží. Věž, která je součástí restaurace Legenda, se nachází asi 1,5 km od centra Litoměřic. Kamenná rozhledna byla vystavěna roku 1910, je vysoká 20 metrů a nachází se ve výšce 272m.n.m. Vyhlídková plošina má 16 m². Rozhlednu spolu s restaurací postavila firma Maier&Hollman dle návrhu architekta Viktora Krause v německém romantickém slohu. Vyhlídka císaře Františka Josefa byla zpřístupněna 6.11.1910. Věž sloužila jako požární hláska, vojenská pozorovatelna a meteorologická stanice.

V roce 1934 byla přistavěna vinárna a altán. Stavbu opět provedla firma Maier&Holman. Po válce objekt patřil městu až do roku 1955. Od roku 1990 je objekt v soukromém vlastnictví. Majitel provedl rekonstrukci podle původních plánů a v této podobě je k vidění i dnes. Dodnes je pamětní deska při úpatí vyhlídkové věže. Z rozhledny je pěkný výhled na Litoměřice a České středohoří. Otevřeno má rozhledna celoročně každý den.

Restaurace určitě stojí za zastavení, pořádají se v ní gastronomické festivaly, svatební hostiny a je zde i příjemné posezení po procházce po okolí.

Mostná hora

Mostná hora

Rozhledna

Rozhledna

Užitečné informace

www.mostna-hora.cz

email: svoboda@catering-de.cz

Tel.: +420 602 215 782

GPS pozice

N 50° 32.796', E 14° 8.233'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz