česky english deutsch <<< >>>

Úštěcké dědictví

Kostel sv. Petra a Pavla

Kostel sv. Petra a Pavla je původně gotický kostel, který vlivem pozdějších úprav získal vzhled pozdně barokní. Nechali ho vystavět jezuité v letech 1764 – 72 na místě staršího kostela svatého Michala ze 14. století. Jedná se o podélnou jednolodní stavbu s částečně zapuštěnou věží v západním průčelí. Na římse západního průčelí jsou sochy sv. Petra a Pavla z doby kolem roku 1770.

Od roku 1628 bylo město majetkem jezuitského řádu, jemuž také vedle kostela Octavio Broggio postavil r. 1772 mohutnou barokní faru. Vpád baroka do gotické zástavby je umocněn asymetrií, kterou obě stavby na náměstí vytváří, ať se podíváte z kterékoli jeho strany.

Interiér kostela zdobí oltářní obraz Karla Škréty z r. 1656, na kterém je vyobrazena Panna Marie s oběma apoštoly Petrem a Pavlem. Sakrální prostor dále zdobí kamenná křtitelnice rokokových tvarů, kazatelna z dílny řezbáře Jiřího Vančury a původní skříně varhan podle Lauterera. Ty postavil truhlář Ambrož Tauchmann z Hoštky.

Zajímavostí je regionálně významná letní kolonie netopýra velkého (Myotis myotis) na půdě kostela. Kostel je výraznou dominantou úštěckého náměstí. Zalíbil se také filmařům a F. Renčovi, který před ním natočil scénu ze známého českého filmu Rebelové.

Noční Kostel sv.Petra a Pavla

Noční Kostel sv.Petra a Pavla

Interiér kostela

Interiér kostela

Varhany v kostele sv. Petra a Pavla

Varhany v kostele sv. Petra a Pavla

GPS pozice

N 50° 35.085', E 14° 20.590'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz