česky english deutsch <<< >>>

Úštěcké dědictví

Pikartská věž

Nejmohutnější obranná, později i obytná, věž byla postavena v r. 1428 za husitského hejtmana Václava Cardy z Petrovic. Byla vybudována jako součást městského opevnění k zesílení a obranyschopnosti města, přičemž město bylo ještě téhož roku dobyto a vypáleno Zikmundem Děčínským z Vartenberka. Nachází se v části města Panský dvůr v sousedství hradu.
Pikarty byli svými odpůrci hanlivě označováni husité – odtud název Pikartská. Roku 1418 přišla do Čech skupina mužů a žen z Pikardie (část Francie), kde jim inkvizice znemožňovala život. Přišli ve víře, že „v Čechách má boží slovo naprostou svobodu". Obdobné myšlenky zastávali i někteří husité a proto byli nazýváni pikardi nebo pikarti.
Zdi z pískovcových kvádrů jsou silné téměř 2 m, věž má 4 podlaží, přičemž horní je o něco nižší než ostatní, protože věž v r. 1859 vyhořela a již nebyla obnovena v původní výši. Ve věži je stálá expozice – muzeum čertů, včetně pekelných sklepů. Většina vystavených čertů pochází z dílny autora celého projektu, průvodce a hlavního pekelníka, řezbáře pana Jaroslava Stejného. Jedná se o ojedinělou podobnou expozici ve střední Evropě, která zaujme nejen děti, ale i dospělé.

Pikartská věž

Pikartská věž

Pikartská věž

Pikartská věž

Muzeum čertů

Muzeum čertů

Užitečné informace

Užitečné informace: V Pikartské věži a v gotickém podzemí je otevřeno od května do září, každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin, v neděli od 10 do 16 hodin.

www.mesto-ustek.com www.muzeum-certi.com

GPS pozice

N 50° 35.040', E 14° 20.604'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz