česky english deutsch <<< >>>

Po vrcholech CHKO České středohoří

Raná

Nezalesněný čedičový vrch je na rozdíl od sousedních kuželovitých vrchů téměř 1 km dlouhý masiv s úzkým podélným hřbetem a třemi vrcholy dosahující nadmořské výšky 457m. Hlavní vrchol se nachází uprostřed hřebenu, dva nižší vrcholy vystupují po jeho bocích (jihovýchodní, severozápadní), ale díky symetrickým svahům působí společně jako typický kužel.

Raná

Raná

Z geologického hlediska je Raná tvořena olivinickým nefelinitem a její vznik je spojen s hlavní fází sopečné činnosti v mladších třetihorách. Následně došlo k postupnému odnosu měkčích hornin na povrchu a odhalení reliéfu sopečného tělesa. Ochranným prvkem evropsky významné lokality jsou travnaté porosty tvořené vzácnými a chráněnými druhy stepních trav, např. ovsířem stepním (Helictotrichon desertorum). Mezi významné druhy živočichů na Rané patří sysel obecný a řada vzácných ptáků. Z hmyzí fauny se zde vyskytují střevlíci (Polistichus connexus), chrobáci (Sysiphus schaefferi) a motýli,jako např. otakárek fenyklový (Papilio machaon).

Sysel obecný

Sysel obecný

Hlaváček jarní

Hlaváček jarní

Tvar téměř holého vrchu narušují stopy bývalého kamenolomu na severním svahu při úpatí hory v blízkosti stejnojmenné vsi.
Z obou stran holý vrcholový hřeben umožňuje využívat západních i východních větrů. Raná se díky tomu stala místem českých rogallistů, paraglidistů a leteckých modelářů. Pro příznivce kluzáků je na úpatí hory u obce Hrádek zřízeno speciální letiště. Díky dokonalému kruhovému výhledu, který umožňuje pohled na přilehlé i vzdálené vrcholky Českého středohoří, a možnosti shlédnout bezmotorové létání je Raná oblíbeným turistickým místem 6 km severozápadně od Loun.

GPS pozice

N 50° 24.417', E 13° 46.708'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz