Po vrcholech CHKO České středohoří
Kuzov
Lokalita Kuzov je zajímavá z geologického hlediska, kdy vrch je tvořen ze dvou žilních útvarů z leucitického tefritu, vypreparovaných z okolních turonských usazenin. Skutečnost, že jedna žíla přetíná druhou je odrazem tektonicky složitého vývoje oblasti v době tvorby vulkanických hornin. Výrazné skalní hřbety vystupují nad okolní porosty. Vrch tvoří dva skalnaté hřebeny, z nichž tomu nižšímu obyvatelé pro svůj tvar říkají „Lví hlava“.
Porost tvoří nepůvodní borovice černá (Pinus nigra), a z rostlinných společenstev zde můžete nalézt zvláště chráněné teplomilné druhy stepního charakteru jako je tařice skalní (Aurinia saxatilis) nebo koniklec luční český (Pulsatilla pragensia subsp. Bohemica). Kuzov je i významnou lokalitou česneku tuhého (Allium strictum).
Tato přírodní památka poskytuje útočiště i živočichům, z jejich zástupců můžeme uvést lišku obecnou či káně lesní. Na úpatí Kuzova jsou naleziště českých granátů- granátové štěrky. Mohou se vyskytovat v naplaveninách Kuzovského potoka. Budete-li se chtít rozhlédnout z Kuzova (414 m.n.m.) např. jihovýchodním směrem na Hamburk, vydejte se na vrchol 2 km severně od Třebívlic nebo 0,5 km východně z obce Dřemčice .
Kontakty
Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz