česky deutsch <<< >>>

Klánovický les

Golf - pohled ze dvou stran

Příznivci golfu

Golf na území hl. města má tradici od r. 1926, kdy byl ustanoven 1. klub – Golf Club Praha, avšak první míček na území Klánovic skončil v jamce až v r. 1938. Bylo zde vybudováno hřiště s 9 jamkami. Kvůli finančním problémům se ustoupilo od původní idey s 18 jamkami. Poslední turnaj se zde hrál v r. 1946 a po sporech o majetek bylo nedobudované hřiště znárodněno a 1952 rozoráno. Na začátku 90. let přišli příznivci s projektem na obnovu hřiště, a to s původními 18 jamkami. Jako přínosy uvádějí mj. znovuobnovení prvorepublikové hodnoty, společenskou a sportovní rehabilitaci jednoho z prvních hřišť v Čechách, ale i zvýšení biologické hodnoty lokality či posílení druhové skladby náhradní výsadbou.

Druhá strana

Především termín „prvorepubliková“ tradice by měl být spíše nahrazen v „období okolo 2. světové války“. Za první republiku můžeme označovat období od r. 1918 do Mnichovské dohody r. 1938, kdy byl zahájen provoz hřiště. Během války se zde hrálo tajně, sport byl oficiálně zakázán, stejně jako po r. 1950. Takže celá historie obnáší 13 let, z toho 7 válečných. Navíc idea hřiště s 18 jamkami zůstala navždy v plánech, nikdy nebyla dokončena, po válce byly dobudovány jen 3 jamky.

Počátky českého golfu spadají do let 1904 (Karl. Vary) a 1905 (Marián. Lázně), toho pražského až do let 1926, spojené s hřištěm v Motole, kde byla vhodná krajina a probíhaly zde jen šetrné úpravy. S výstavbou nemocnice se však zvolila náhrada v Klánovicích, kde už se muselo kácet.

A co argumenty ohledně přírody? Lesu trvá desítky let, než vyroste jako náhrada za vykácený. Klánovický les je typický svým specifickým hydrologickým poměrem a golfová hřiště nemůžou být podmáčená, navíc s projektem 2 nádrží, voda by se pak všude sváděla melioračními kanálky z celého okolí. Takový záměr by měl zvýšit biologickou hodnotu?

GPS pozice

N 50° 5.346', E 14° 38.787'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Agentura Koniklec a Mgr. Š. Peterka
Mgr. Štěpán Peterka
Tel.:774 031 583
e-mail:peterka@hostynska.cz; david@koniklec.cz
http://www.koniklec.cz