česky <<< >>>

Významné stromy Prahy

Lípa svobody na Větrníku

Na Petřinách naproti tramvajové zastávce Větrník roste v parkové úpravě statná lípa. Se svojí pěknou trojúhelníkovou korunou je z jedné strany utiskována sousedním dubem.

Lípa svobody na Větrníku

Strom byl vysazen jako lípa svobody 28. 10. 1968 na počest 50 let od vzniku Československé republiky. Lípa byla vysazena Svazem protifašistických bojovníků. Svaz byl organizací sdružující československé bojovníky proti nacismu. Vznikl v roce 1951 administra­tivním sloučením několika odbojářských organizací, v roce 1990 se přejmenoval na Český svaz bojovníků za svobodu. Sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce a jejich pozůstalé.

Lípa svobody koruna

Místní název Větrník pochází od nedalekého bývalého větrného mlýna holandského typu. Mlýn je spjat s budováním a historií Břevnovského kláštera, ke kterému patřil jako jedna z budov rozsáhlého hospodářského dvora. Za rok jeho výstavby je považován letopočet 1722. Větrník je jedním z nejstarších dochovaných větrných mlýnů v českých zemích. Válcová stavba o průměru 9 m a výšce 12 m je zakončena nízkou kuželovitou střechou. Nyní je mlýn zakomponován do obytného komplexu. Stáří lípy je zhruba 50 let.

Dřevina je zařazena v databázi významných stromů Prahy, umístěné na webu Pražské stromy

www.prazskestromy.cz

Odborným garantem projektu, autorem textů a fotografii je Ing. Aleš Rudl.

Projekt „Významné stromy Prahy – Stromy s poselstvím v naučných stezkách do mobilu“ je realizován za podpory HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY a ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ MAGISTRÁTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY www.praha.eu 

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 5.367', E 14° 21.043'
[GPX]

[MAPY.CZ]