česky <<<

Zbyslavice – Dolní louky

Savci

Ondatra pižmová

Délka těla bývá až 40 centimetrů, ocas pak necelých 30, mezi prsty má krátké plovací blány. Žije v norách hloubených ve březích, pokud jde o hráze, může je poškozovat. Je to býložravec aktivní ve dne i v noci, občas vezme za vděk živočišnou potravou. Ondatra u nás není původní, byla vysazena v roce 1905 jako ceněné kožešinové zvíře. Je rozšířená po velké ploše Evropy, ještě více se pak vyskytuje v Asii.

Vydra říční

Je výborně uzpůsobena pro život ve vodě především tvarem těla a plovacími blánami mezi prsty. Pod vodou vydrží déle než 5 minut a uplave i 400 metrů. Loví především ryby, také ale obojživelníky, hlodavce a měkkýše. Dospělá může vážit přes 10 kilogramů, s ocasem měří až 130 centimetrů. Ročně mívá 2 až 4 mláďata. Je zákonem chráněna v nejpřísnější kategorii jako kriticky ohrožený druh.

Myšice temnopásá

Je o něco větší než domácí myš, charakteristickým znakem je černý pruh na zádech. To z ní dělá, podle mnohých, nejhezčího našeho myšovitého savce. Obývá okolí vod, pole, lesy, na zimu se často stahuje do lidských domovů. Žije v mělkých norách v koloniích více jedinců, ročně mívá 2 až 3 vrhy mláďat, kterých může být až 10. Je všežravá, živí se hlavně semeny, larvami, žížalami a pavouky.

Liška obecná

Běžně se vyskytující psovitá šelma, která je však vidět vzácně kvůli svému samotářskému nočnímu životu. Liška je vysoká asi 40 centimetrů, délka těla 60 až 90, ocasu 35 až 40 centimetrů. Průměrně váží 7 kilo. Lišky nejsou vybíravé na potravu, loví především myši, ale také bažanty, zajíce, srnčata a občas i slepice. Žere také kachny, žáby a leklé ryby. Mívá 3 až 6 mláďat, někdy dokonce 10.

Na vodní prostředí jsou svým způsobem života vázané druhy jako je rejsec vodní, ondatra pižmová či vydra říční.

Vydra říční

V okolích lesích a na přilehlých loukách žijí myšice temnopásá, liška obecná, jezevec lesní, kuna lesní nebo srnec obecný.

Myšice temnopasá

GPS pozice

N 49° 47.939', E 18° 4.197'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Zbyslavice
Iveta Buryanová
e-mail:skola@zszbyslavice.cz
http://