česky <<< >>>

Zbyslavice – Dolní louky

Louka

Kosatec žlutý

Je nejběžnějším z našich kosatců. Obsahuje třísloviny, v minulosti používal k vydělávání kůží a také na výrobu červeného barviva. Je rovněž léčivý, oddenek se dříve užíval na zastavování krvácení a také se z oddenku získala silice oleum iridis, využívaná ve voňavkářství. Rostlina se pěstuje jako ozdobná a dá se využít pro přírodní kořenové čistírny odpadních vod. Pěstuje se jako ozdobný. Kvete v květnu až červnu.

Kostival lékařský

Kostival je jednou z našich nejznámějších léčivých rostlin, jako léčivý je uváděn už ve 12. století. Kořen je účinný v podpoře obnovy tkání, slovensky se proto jmenuje kostihoj. Mast vyrobená z kostivalového kořene se nanáší na výrony a menší zlomeniny. Zmenšuje pak opuchnutí a podporuje hojení. Pomáhá také při léčbě křečových žil a hojení jizev po operacích. Kvete v květnu až červenci.

Kostival lékařský

Třezalka tečkovaná

Protože vykvétá na konci června, okolo slunovratu, říká se jí lidově bylina sv. Jana nebo čarovník. Má velmi široké využití v léčitelství, často formou temně červeného třezalkového oleje. Ten urychluje hojení ran a tlumí bolest především u zanícených ran, pohmožděnin, či spálenin. Čaj z třezalky pomáhá při zažívacích potížích – při bolestech žaludku, žlučníku a jater. Kvete v červnu až srpnu.

Rozrazil rezekvítek

Rostlině se dříve říkávalo bezekvítek, protože jí rychle opadávají okvětní lístky. Má ale i další zajímavá lidová jména: bouřka, přítržník či hromničník. Je rovněž léčivá sbírá se kvetoucí nať. Odvar z nati léčí kožní problémy, zánět průdušek nebo močových cest, podporují zažívání a snižuje cholesterol v krvi. Kvete od dubna do srpna.

Rozrazil rezekvítek

Ve vodě u břehu rybníka roste kosatec žlutý. V okolních travnatých plochách pak se vyskytují druhy jako pryskyřník plazivý, kostival lékařský, penízek rolní, třezalka tečkovaná, popenec břečťanolistý, rozrazil rezekvítek a mochna husí.

GPS pozice

N 49° 47.939', E 18° 4.197'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Zbyslavice
Iveta Buryanová
e-mail:skola@zszbyslavice.cz
http://