česky <<< >>>

Zbyslavice – Dolní louky

Dubohabrový les

Habr obecný

Je menší strom dosahující výšky přes 20 metrů. Často se plete s bukem, má podobný list i kůru. List je ovšem oproti bukovému na okrajích zubatý, šedá kůra není tak hladká a často bývá sukovitá. Habr má z našich běžných stromů nejtvrdší dřevo. Dřevo se používá na výrobu různých rukojetí, dřevěných součástí strojů (např. ozubená kola mlýnů), také při výrobě klavírů či houslí. Habr se také používá na tvorbu živých plotů.

Papratka samičí

jedna z našich nejběžnějších kapradin, s délkou listů okolo 30 centimetrů, výjimečně ale i více než metr. Pěstuje se jako ozdobná v zahradách i parcích, jako jedna z mála kapradin snáší přímé slunce. Dříve se z oddenků vyráběl mírně jedovatý olej, který se používal proti vnitřním parazitům. Kapradiny patří k nekvetoucím rostlinám, rozmnožují se výtrusy, které se nachází na spodní straně listů.

Chrobák lesní

Chrobák je krásný kovově lesklý modročerný brouk, kterého můžeme často potkat na lesních cestách. Mezi jeho potravu patří tlející rostliny, mršiny, houby a trus zvířat. Je pověstný svou péči o potomky. Pod trusem hloubí chodbičky, do kterých nosí kousky trusu na něž pak klade vajíčka. Po vylíhnutí se larvy tímto trusem živí.

Brhlík lesní

Brhlík je šplhavý pták zajímavý tím, že umí šplhat také hlavou dolů. Zvláštní je i jako „zedník“, kdy si umí zmenšit velikost vletového otvoru hnízda „zděním“ bahnitou hmotou. Často totiž obývá budky nebo dutiny po větších ptácích jako jsou strakapoudi a žluny. Živí se především drobným hmyzem, který vyhledává ve škvírách v kůře, v zimě pak semeny, je k vidění i na krmítku.

Ve smíšeném lese roste spolu s duby habr obecný, vysazena byla borovice lesní. V podrostu můžeme nalézt kapradinu papratku samičí nebo mech ploník obecný.

Habr obecný

Z živočichů zde žije chrobák lesní, plzák lesní, brhlík lesní a strakapoud velký

Chrobák lesní

GPS pozice

N 49° 47.978', E 18° 4.002'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Zbyslavice
Iveta Buryanová
e-mail:skola@zszbyslavice.cz
http://