česky <<< >>>

Zbyslavice – Dolní louky

Dřeviny

Dub letní

Na rozdíl od dubu zimního má kratší řapík listu. Jedná se o velmi dlouhověký strom, Žižkův dub v Náměšti má přes tisíc let. Dub je považován za symbol odolnosti a síly, je německým národním stromem. Dubová kůra je léčivá zevně se používá na kožní problémy, jako jsou ekzémy, spáleniny či odřeniny, vnitřně proti průjmům a dalším trávicích problémům. Dřevo je velmi tvrdé, používá se na výrobu parket, sudů nebo pražců.

Dub červený

Někdy je nazýván také americký, protože není u nás původní, ale pochází z USA a Kanady. Pěstuje se v parcích, je velmi odolný, i proti soli, takže se používá do stromořadí a alejí. Pěstuje se ale i v lesích, v některých lokalitách Česka se však chová invazivně. Dřevo je pórovité, používá se na podlahy, nábytek a vyrábějí se z něj překližky.

Dub červený

Lípa srdčitá

Lípa je naším národním stromem. Často se vysazuje jako okrasný strom, je velmi významná jako medonosná. Květy jsou léčivé, používají se při nachlazení, uvolňuje křeče a podporuje chuť k jídlu. Lipové dřevo je měkké a lehké, snadno se opracovává. Kromě řezbářství má široké využití: nádoby na potraviny, hudební nástroje, hračky, dřeváky nebo násady štětců či pracovních nástrojů.

Javor klen

Někdy se mu říká také javor horský, protože roste až 1300 metrů nad mořem. Dřevo se používá tradičně na výrobu hudebních nástrojů, dřevěného nářadí a součástek. Jeho barva se také chemicky upravuje na šedostříbrnou a používá se v nábytkářství. Vysazuje se také jako okrasný, ve středověku se jeho popel používal na výrobu potaše, což byla surovina nezbytná na výrobu mýdla, skla apod.

Javor klen

Ze stromů rostou v okolí rybníků dub letní či nepoůvodní dub červený, javor mléč a javor klen, lípa srdčitá a střemcha obecná. Z keřů je k vidění hojný bez černý či kalina obecná.

GPS pozice

N 49° 47.978', E 18° 4.002'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Zbyslavice
Iveta Buryanová
e-mail:skola@zszbyslavice.cz
http://