česky <<< >>>

Zbyslavice – Dolní louky

Ryby

Kapr obecný

Divoká forma kapra, která se nazývá sazan, u nás byla původně obyvatelem větších řek. Je pro ni charakteristické podlouhlé tělo. Chovaný kapr má několik forem, kromě klasického „šupináče“ je to lysec s málo šupinami a naháč bez velkých šupin. Kapr může dorůst až 100 centimetrů a dosáhnout váhy 30 kilo. Kapr je všežravec, živí se drobnými živočichy a rostlinnými zbytky, které sbírá na dně nebo je z něj vyhrabává.

Štika obecná

V našich podmínkách dorůstá až 1,5 metru a váží přes 20 kilo. Je to hospodářsky důležitý druh, protože požírá méně hodnotné, tzv. plevelné ryby. Je to noční dravec, který však uloví i žábu a požírá také mrtvé myši či ryby, čímž plní úlohu zdravotní policie. Samice může mít až 250 000 jiker, tře se velmi brzo na jaře v mělkých vodách s bohatým porostem rostlin.

Lín obecný

Bývá velmi pestře zbarven podle barvy dna, může být žlutohnědý, olivově zelený, namodralý či zlatožlutý. Zlaté nebo černé formy bývají chovány jako ozdobné v jezírcích. Největší exempláře můžou mít i přes půl metru a váhu ke třem kilo. Jeho tělo je pokryto silnou vrstvou slizu, díky které je nápadně kluzký. Je to všežravec, živí se vodními larvami a bentosem, méně rostlinnou potravou.

Okoun říční

Má výrazně velké oči, jako zástupce ostnoploutvých má dvě hřbetní ploutve. Ty ale i ostatní ploutve mají ostré pichlavé paprsky sloužící k obraně. Je to dravec, nemá velké zuby, ale kořist velmi rychle spolknout. Loví menší ryby, bezobratlé a kroužkovce. Může dorůst až 60 centimetrů délky a váhy 6 kilo. Samice klade jikry v dlouhých provazcích, které se snadno zachytávají za rostliny apod.

Nejhojnější rybou je kapr obecný, dále zde žije lín obecný, plotice obecná, perlín ostrobřichý, hrouzek obecný a ouklej obecná. Z dravých ryb se vyskytuje štika obecná a okoun říční

Kapr obecný

Štika obecná

GPS pozice

N 49° 47.941', E 18° 4.010'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Zbyslavice
Iveta Buryanová
e-mail:skola@zszbyslavice.cz
http://