česky <<< >>>

Zbyslavice – Dolní louky

Rybník

Orobinec úzkolistý

Na rozdíl od orobince širokolistého má, jak název napovídá, tenčí listy. Má rovněž jiné palice, které jsou zbarveny rezavě a ne tmavě hnědě. Může dorůstat až 3 metry a má pestré využití podobně jako orobinec širokolistý. Využívá se jako ozdobný, hlavně k zahradním jezírkům, ale i jako součást přírodních čističek odpadních vod. Z listů se dříve pletly rohože, košíky, klobouky apod.

Orobinec úzkolistý

Kotvice plovoucí

Nese podle ní název rybník i přírodní rezervace Kotvice v nedaleké chráněné krajinné oblasti Poodří. V Česku je chráněná s nepřísnějším stupněm ohrožení – jako kriticky ohrožený druh. Plody se dříve u nás používaly syrové, vařené i pečené jako potravina, v některých částech světa se tak děje dodnes. Chutnají podobně jako kaštany, moučka z mletých plodů se používala k pečení chleba.

Rdest vzplývavý

Rdest vzplývavý je vodní rostlina, která koření ve dně a má dva druhy listů – listy listy plovoucí na hladině jsou větší a mají vejčitý tvar. Semena jsou těžko stravitelná a proto je snadno rozšiřují vodní ptáci. Porosty rdestu jsou domovem pro menší ryby, které zde nacházejí hojnost potravy. Rdest se pěstuje jako okrasná rostlina pro jezírka. Kvete od června do září.

Kyprej vrbice

Bývá vysoká až 180 cm, roste na březích rybníků, potoků, řek a na mokřadech. V minulosti se používala jako léčivá k zastavování krvácení, proti průjmu a zánětům sliznice žaludku a střev. V Anglii se věřilo, že má moc utišovat spory. V Česku se pak věnec z kypreje věšel mezi tažné voly při orání, protože prý pak táhli pluh klidně a správným směrem.

Kyprej vrbice

Přímo ve vodě rostou kotvice plovoucí, rdest vzplývavý, orobinec úzkolistý, orobinec širokolistý a rákos obecný. Na břehu pak můžeme najít druhy jako je kyprej vrbice, dvojzubec trojdílný nebo karbinec evropský.

GPS pozice

N 49° 47.837', E 18° 4.148'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Zbyslavice
Iveta Buryanová
e-mail:skola@zszbyslavice.cz
http://