česky <<< >>>

Zbyslavice – Dolní louky

Ptáci

Konipas horský

Je naším druhým nejběžnějším konipasem. Má rád především vodní toky obklopené lesy, ale vyskytuje se i u rybníků. Hnízdí v puklinách skal, mostů nebo v dutinách stromů vždy poblíž vody. Konipas mnohdy pečuje o mláďata kukaček. Samec má ve svatebním šatě černé hrdlo, v prostém šatě má hrdlo bílé stejně jako samice. Většina našich konipasů je tažných, část jich ale zůstává i přes zimu.

Rákosník obecný

Jeho hnízdo vypadá jako pěkný pletený košíček. Zavěšuje ho šikovně na stébla rákosí, které prochází jeho stavbou jako podpůrné kůly. Hnízdo je dost hluboké a je to nutné, protože visí nad vodní hladinou a musí chránit mladé proti vypadnutí. Rákosníci se živí drobnými živočichy : housenkami, pavouky, drobnými brouky a vodními plži. Na zimu odlétají do severní a rovníkové Afriky.

Lyska černá

Její jméno pochází od čelního štítku nad zobákem, který má výraznou bílou barvu. Podle něj se dá poznat i samec od samice – samcův štítek je o něco větší. Ostrůvkovité a kopcovité hnízdo si staví z vodních rostlin, větviček a rákosu. Hnízdí od dubna do května a klade 6 až 15 bíločerných vajec. Je částečně tažná, po zamrznutí vody putuje na jih a na západ Evropy.

Kachna divoká

Kachna divoká je největší ze všech druhů kachen pravidelně hnízdících v Česku. Kačer se od kachny liší hlavně výrazným zbarvením, které je nejvýraznější na hlavě a krku. Kachna divoká hledá potravu jak ve vodě, tak i na souši. Potrava je rostlinná i živočišná, převládá rostlinná (90 %), ale v létě a na podzim se zvyšuje živočišná. Mezi živočišnou potravu patří ryby, žáby, ale i myši a hraboši.

Přímo ve vodě můžeme spatřit labuť velkou, kachnu divokou, lysku černou či lovící volavku popelavou. V rákosí si buduje hnízdo rákosník obecný, na břehu pak loví svou potravu čáp bílý, konipas bílý a konipas horský

Lyska černá

Rákosník velký

GPS pozice

N 49° 47.830', E 18° 4.237'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obec Zbyslavice
Iveta Buryanová
e-mail:skola@zszbyslavice.cz
http://