česky <<< >>>

Významné stromy Prahy

Hrušeň tisíciletí na Vyšehradě

Na Vyšehradě v Karlachových sadech roste pozoruhodná hrušeň planá.

hrušeň planá

Strom je charakteristický svojí košatou korunou, jež začíná zhruba půl metru nad zemí. Větve jiskřící energií se natahují přímo k nebi. Ač je zatím jen menším stromkem, už nyní nese veliké poselství. Byla vysazena jako strom tisíciletí 19. října 2000 v 18 h botanikem Václavem Větvičkou, dřevosochařem Martinem Patřičným, ministrem zemědělství Janem Fenclem a obyvateli obce Bělá u Turnova.

hrušeň planá květ

Výsadbou hrušně bylo odstartováno znovuobnovení tradice oslav Dne stromů, který se od té doby u nás slaví každoročně 20. října. Zajímavostí je, že hrušeň je genetickým potomkem památné hrušně plané rostoucí na Hruštici v Bělé u Turnova. Tamější dřevina je nejstarší hrušní na Turnovsku. Podle legendy byla zasazena, aby vytyčila spornou hranici pozemků. Dnes je její obvod kmene přes 3 metry a její stáří se pohybuje kolem 300 let. Vyšehradský potomek má tím pádem výborné předpoklady se rovněž dožít úctyhodného věku. Sady obklopující hrušeň jsou pojmenovány podle probošta Mikuláše Karlacha, z jehož podnětu založila roku 1889 vyšehradská kapitula tento park na místě polí. Jako kanovník odpovědný za přestavbu kapitulního chrámu sv. Petra a Pavla uskutečnil záměr regotizace v duchu obnovení charakteru chrámu z doby Karla IV. Rozšířil vyšehradský farní hřbitov, kde inicioval vybudování monumentální hrobky významných osobností českého národa – Slavína. V roce 2003, u příležitosti 100. výročí otevření regotizovaného chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, byla nedaleko od hrušně odhalena za účasti prezidenta republiky V. Klause a dalších zástupců české veřejnosti Karlachova socha. Stáří dřeviny je lehce přes 15 let.

Dřevina je zařazena v databázi významných stromů Prahy, umístěné na webu Pražské stromy

www.prazskestromy.cz

Odborným garantem projektu, autorem textů a fotografii je Ing. Aleš Rudl.

Projekt „Významné stromy Prahy – Stromy s poselstvím v naučných stezkách do mobilu“ je realizován za podpory HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY a ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ MAGISTRÁTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY www.praha.eu 

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 3.871', E 14° 25.217'
[GPX]

[MAPY.CZ]