česky <<< >>>

Významné stromy Prahy

Dub červený na Střeleckém ostrově

Na Střeleckém ostrově na Praze 1 roste v jeho severní polovině nápadný dub červený, který je jednou z nejmohutnějších dřevin celého 2,5 ha velkého ostrova.

dub červený

Ze statného kmene s obvodem 3,5 m se postupně oddělují jednotlivé větve tvořící relativně vzdušnou korunu. První zmínky o ostrově pocházejí již ze 12. století. Vznikal postupně naplavováním říčního písku. Nejdříve měl podobu několika menších ostrůvků, mezi nimiž proudila voda, proto získal i pojmenovaní Malé Benátky. Později byl nazýván Trávník. V majetku řádu johanitů fungoval jako zahrada a ti jej prodali roku 1393 lékárníku Augustinovi. Od roku 1472 je majetkem Starého Města a v témže roce zde získali povolení pražští střelci ke zřízení střelnice. Tradice střílení „ku ptáku“, kdy střelci z luků a kuší mířili na dřevěnou hračku na vysokém bidle, byla nahrazena tradicí střílení „na ostro“ do terčů. Odtud se také vzal jeho dnešní název.

dub červený kmen

V průběhu historie se často stával centrem společenských událostí. V roce 1882 zde probíhal I. všesokolský slet a roku 1890 se na ostrově poprvé v Čechách slavil 1. máj (Svátek práce). Strom z čeledi bukovitých je původní v Severní Americe. U nás se pěstuje v parcích od 90. let 19. století. Dub na Střeleckém ostrově je výjimečný i tím, že patří mezi první výsadby tohoto druhu u nás. Zároveň je nejmohutnější dřevinou svého druhu ve středu města. Jeho stáří je odhadováno na 125 let. Své druhové jméno červený dostal podle charakteristické barvy svých listů na podzim.

Dřevina je zařazena v databázi významných stromů Prahy, umístěné na webu Pražské stromy

www.prazskestromy.cz

Odborným garantem projektu, autorem textů a fotografii je Ing. Aleš Rudl.

Projekt „Významné stromy Prahy – Stromy s poselstvím v naučných stezkách do mobilu“ je realizován za podpory HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY a ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ MAGISTRÁTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY www.praha.eu 

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 4.940', E 14° 24.591'
[GPX]

[MAPY.CZ]