česky <<< >>>

Významné stromy Prahy

Masarykova lípa na Pražském hradě

Nedaleko Pražského hradu v Horním Jelením příkopu najdeme Masarykovu lípu. Mohutný strom s rozložitou korunou je dominantou Masarykovy vyhlídky.

lípa velkolistá

Ta byla vybudována v letech 1922–1924 podle návrhu slovinského architekta Josipa Plečnika. Má tvar bastionu a nabízí neobvyklý výhled na Pražský hrad, Arcibiskupský palác a další památky. Zchátralá vyhlídka byla v letech 1995–1996 kompletně zrekonstruovaná. Samotná lípa byla pojmenována podle prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který si lípu oblíbil a rád pod ní sedával. K lípě vede cesta začínající proti domku medvědáře. V závěru procházíme i malou vinicí, která symbolicky připomíná období, kdy zde byla ve středověku pěstována vinná réva. Jelení příkop původně sloužil jen jako obranná bariéra a byl přemostěn. Za vlády císaře Rudolfa II. sem byla vysazena vysoká zvěř, která se zde lovila, odtud pak pochází jeho název. Za Marie Terezie byl most překryt sypaným valem, který příkop rozdělil na horní část o rozloze přes 3 ha a dolní část o velikosti více než 5 ha. Prastará lípa na takto čestném místě nám rovněž připomíná, že právě lípa je jedním z národních symbolů České republiky. Její listy můžeme nalézt na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách. Stáří lípy je odhadováno na 200 let.

lípa velkolistá kmen

lípa velkolistá listy

Dřevina je zařazena v databázi významných stromů Prahy, umístěné na webu Pražské stromy

www.prazskestromy.cz

Odborným garantem projektu, autorem textů a fotografii je Ing. Aleš Rudl.

Projekt „Významné stromy Prahy – Stromy s poselstvím v naučných stezkách do mobilu“ je realizován za podpory HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY a ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ MAGISTRÁTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY www.praha.eu 

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 5.498', E 14° 23.707'
[GPX]

[MAPY.CZ]