česky <<< >>>

Významné stromy Prahy

Lípa na náměstí Padlých v Nebušicích

V Nebušicích na točně autobusů na náměstí Padlých je dominantou krásná lípa. Košatá a hustá koruna vypovídá o síle a energii tohoto stromu. Lípa má kolem sebe dost prostoru, a proto se mohla nerušeně rozrůst.

lípa velkolistá strom

Nebylo tomu tak vždy. Dřevina je totiž pozůstatkem původně čtyř lip, které byly vysazeny 10. května 1881 na počest sňatku korunního prince Rudolfa s její královskou výsostí belgickou princeznou Stefanií. Princ Rudolf (1858–1889) byl syn císaře Františka Josefa I. a jeho manželky císařovny Alžběty Bavorské. Stal se následníkem trůnu rakousko-uherského mocnářství. V Praze po něm byla pojmenována například budova Rudolfina patřící České filharmonii. Štěpánka Belgická (1864–1945) se narodila jako druhá dcera belgického krále Leopolda II. a jeho ženy královny Marie Henriety. Vysazení lípy se stalo zásluhou tehdejšího starosty Nebušic Václava Güttera, který vedl obec od roku 1880 do roku 1892.

lípa velkolistá kmen

Narodil se v roce 1832 a byl majitelem usedlosti čp. 7 a zároveň uzenářem v Praze. Za jeho působnosti byl také založen v roce 1881 místní hasičský sbor. Název samotného náměstí dostalo jméno na paměť padlých za světových válek. Pojmenování Nebušic je odvozováno z osobního jména Nebuch (Nebuchova či Nebušova osada). Stáří majestátné lípy je téměř 140 let.

lípa velkolistá detail

Dřevina je zařazena v databázi významných stromů Prahy, umístěné na webu Pražské stromy

www.prazskestromy.cz

Odborným garantem projektu, autorem textů a fotografii je Ing. Aleš Rudl.

Projekt „Významné stromy Prahy – Stromy s poselstvím v naučných stezkách do mobilu“ je realizován za podpory HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY a ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ MAGISTRÁTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY www.praha.eu 

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 6.730', E 14° 19.279'
[GPX]

[MAPY.CZ]