česky <<< >>>

Rozhledny na jižní Moravě

Bukovanský mlýn U Kyjova

BUKOVANSKÝ MLÝN

Větrný mlýn, který se stal zdaleka viditelnou dominantou kopce nad obcí Bukovany u Kyjova, byl postaven a slavnostně otevřen v roce 2004. Tvůrcem mlýna je pan Josef Kouřil z Kyjova, který si stavbou mlýna splnil svůj dětský sen a vytvořil tak kouzelné místo, které přitahuje každoročně tisíce návštěvníků. Třípatrová budova mlýna ukrývá malou expozici muzea slovácké vesnice 19. století a také galerii, kde jsou pravidelně pořádány výstavy zejména jihomoravských umělců. V nejvyšším patře se nachází vyhlídková terasa, která skýtá nádherné výhledy do okolí. Při pohledu z věže mlýna se před Vámi rozprostře kyjovské Dolňácko se svými políčky, sady a vinicemi, na obzoru se zřetelně rýsují hřebeny Bílých Karpat a Chřibů, při dobré viditelnosti dohlédnete až ke 110 km vzdálenému kopci Kobyla u Bratislavy. V přízemí mlýna se nachází stylově vybavená krbovna, která je využívána pro společenská setkání a obchodní jednání. Snad ke každému starému mlýnu se váže nějaká pověst či pohádka a stejně tak i Bukovanský mlýn skrývá své tajemství. Pod podlahou je zakopán poklad. Stavitel mlýna zde ukryl pro budoucí generace svědectví o době, kdy byl mlýn vystavěn. Nenašli byste zde truhlici starých mincí či ohořelé pergameny, podzemí mlýna ukrývá osobní počítač, mobilní telefon či DVD s vypálenými filmy, nejmodernější výdobytky naší civilizace, které se však za 100 či 200 let mohou stát opravdovým pokladem.

Bukovansky-mlyn

V roce 2007 vyrostl kolem mlýna areál hotelu, který byl postaven ve spolupráci pana Josefa Kouřila a společnosti Region, spol. s r.o. Hotelový areál je vystavěn v tradičním stylu moravského Slovácka a dotváří tak kompozici tradičního mlynářského statku. Součástí areálu je „Mlynářské stavení“ s restaurací nabízející krajovou kuchyni v prostředí stylového rustikálního interiéru, tradiční kvelbený sklep s posezením a rotundu s vinotékou, kde můžete ochutnat nejlepší vína z Kyjovské vinařské oblasti. Kvalitní ubytování, opět v rustikálním slováckém stylu, je nabízeno v podkroví Mlynářského stavení a v dalších čtyřech samostatných budovách – Slováckých chalupách. Tradiční prodejní domky pro lidové řemeslníky, venkovní posezení, malé pódium a taneční parket jsou ideálním zázemím pro nejrůznější kulturní a společenské akce, které jsou v areálu mlýna pravidelně pořádány.

Informace o otvírací době větrného mlýna s vyhlídkou:

Mimosezóna (říjen – březen)
Pro veřejnost otevřeno denně od 10:00 do 17:00.
Prohlídky zajišťuje recepce!

Vedlejší sezóna (duben, květen, červen, září)
Pro veřejnost otevřeno denně od 10:00 do 17:00.
Pondělí – pátek – prohlídky zajišťuje recepce!
Sobota, neděle, svátky – mlýn otevřen pro veřejnost, pokladna v prvním patře mlýna

Hlavní sezóna (červenec – srpen)
Pro veřejnost otevřeno denně, pokladna v prvním patře mlýna!
Soboty, neděle, svátky – od 10:00 do 18:00
Pondělí – pátek – od 10:00 do 17:00

V případě nepříznivého počasí mlýn otevřen po dohodě s recepcí. Platí po celý rok!

Pro větší skupiny možná prohlídka mlýna s výkladem pana mlynáře. Více informací na recepci hotelu.

vstupné 30 Kč / dospělá osoba vč. DPH Osoby do 120 cm: vstup ZDARMA

Užitečné informace

postavena roku: 2004 výška rozhledny: 15 m výška vyhlídky: 11 m přístupnost: částečná rozhled: úplný konstrukce: zděná typ: samostatně stojící

http://www.bukovansky-mlyn.cz/mlyn

GPS pozice

N 49° 2.414', E 17° 5.478'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Taggmanager, o.s.
Jaromírova 63, 12000 Praha 2
Tel.:777337799
http://taggmanager.cz