česky >>>

Rozhledny na jižní Moravě

Slunečná u Velkých Pavlovic

Dřevěná 18,6 m vysoká rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic byla oficiálně zpřístupněna 8.5.2009 po asi dvou měsících od zahájení výstavby. Rozhledna Slunečná se nachází asi 1 km východně od Velkých Pavlovic na odbočce ze silnice směr Němčičky.

Rozhledna, ke které se dá pohodlně dojet autem, stojí v nadmořské výšce 225 m uprostřed vinic na vinařské trati Nadzahrady na pomezí Dolnomoravského úvalu a Ždánického lesa.

Rozhledna je součástí turistického areálu, do kterého patří i obchůdek s občerstvením a suvenýry stylizovaný do podoby vinných sklípků, parkoviště, informační tabule a příjemné venkovní posezení. Celý areál leží na žluté turistické trase a cykloturistické stezce Modré hory.

Vyhlídková věž byla postavena v rámci česko-slovenského projektu přeshraniční spolupráce v roce 2009. Uvnitř se vine ocelové vřetenové schodiště. Vyhlídková plošina rozhledny, na kterou je vstup volný, leží ve výšce 15 m a vede na ni 75 schodů. Konstrukce rozhledny je unikátní, nenaleznete proto tucet dalších podobných, jako je tomu v řadě jiných případů. Rozhledna je usazena na mohutné podezdívce. Konstrukce je kombinací oceli a modřínového dřeva pocházející z Vysočiny od obce Ždírec.

Z rozhledny se otevírají výhledy na Pálavu, Mušovská jezera, na Lednicko – Valtický areál i na hřeben Malých Karpat. Za pěkného počasí má být vidět i Vídeň. Z vyhlídkového ochozu rozhledny Slunečná jsou vidět další tři rozhledny – Minaret, Kraví hora u Bořetic a rozhledna Maják na Přítlucké hoře. Možná by údaj byl přesnější, kdybych napsal, že jsou vidět rozhledny čtyři, neboť u nedalekých Staroviček byla postavena další malá rozhledna.

GPS pozice

N 48° 54.321', E 16° 50.023'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Taggmanager, o.s.
Jaromírova 63, 12000 Praha 2
Tel.:777337799
http://taggmanager.cz