česky <<<

Ze Železnice na Jinolické rybníky

Jinolické rybníky

Je soustava tří rybníků ležící u obce Jinolice v CHKO Český ráj, asi 5 km od Jičína. Soustavu tvoří rybníky Oborský, Němeček a Vražda, jež jsou napájeny bezejmenným potokem, tvořícím přítok Javornice.

Popis lokality Soustava se nachází ve výrazném údolí mezi Javornickou horkou na severu a Prachovským hřebenem na jihu (Prachovské skály a spojnice vrchů Přivýšina – Brada).[1] Rybníky jsou jednou z nejvyhledáva­nějších lokalit Českého ráje. Dva z rybníků jsou rekreační, jsou zde veřejná tábořiště, autokempy, chatové osady. Nejbližší železniční zastávka je v Jinolicích, od ní vede kolem rybníků modrá turistická značka do Prachova, žlutá značka vede od rybníků k rozcestí Pod Přivýšinou.

Rybníky • Oborský (rozloha 11,4 ha) – největší ze soustavy; rekreační (písčité dno, písčitá i travnatá pláž, využívaný ke koupání a vodním sportům); vlhké louky na západním až jihozápadním břehu jsou chráněny jako přírodní památka Oborská luka. • Němeček (rozloha 5,2 ha) – rekreační; poskytuje možnost koupání (zvláště u hráze rybníka). • Vražda (rozloha 2,1 ha) – k rekreaci se nevyužívá; celý včetně vlhké louky na jihozápadním břehu je chráněn jako přírodní památka Rybník Vražda.[2] Fotogalerie • Oborský rybník • Rybník Němeček Rybník Vražda Odkazy Reference

GPS pozice

N 50° 28.323', E 15° 18.608'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s.
Marek Lédl
Třeboňská 530/2, Praha
Tel.:776144441
e-mail:info@envidea.cz
http://envidea.cz