Odval Dolu Vítek/Václav
Společenstva hub
Vyskytuje se zde 7 druhů hub:
- březovník obecný,
- čirůvka májovka,
- hnojník třpytivý,
- choroš zimní,
- síťkovec načervenalý,
- ucho Jidášovo,
- a závojenka podtrnka.
Čirůvka májovka (Calocybe gambosa)
Lupenatá houba roste v dubnu až červnu. Roste vcelku hojně jednotlivě, ve skupinách nebo v kruzích na otevřených travnatých místech nebo pod keři a ovocnými stromy v sadech, parcích, zahradách, ale i na okrajích lesů a v prosvětlených hájích.
Bílý, bělavý nebo okrově žlutý klobouk má v průměru 4 – 12 cm. V mládí je téměř polokulovitý, později vyklenutý až plochý s podvinutým okrajem. Bílé, později krémové až okrové lupeny jsou nízké do 9 mm husté a tenké, ke třeni připojené zoubkem. Bělavý až krémový třeň je silný, plný, válcovitý a podélně vláknitý. Má délku 4 – 8 cm a šířku 1 – 3 cm. Dužnina je pevná a jemná, na vzduchu nemění barvu. Houba má typicky silnou vůni po mouce.
Je jedlá a velmi chutná. Čirůvku májovku je možné zaměnit s prudce jedovatou vláknicí začervenalou, která roste od května do července a je v mládí podobně zbarvená. Má však tenčí, radiálně vláknitý klobouk, béžově šedé, později šedohnědé prořídlé lupeny úzce připojené ke třeni a ovocnou u starších plodnic až nepříjemnou vůni. Klobouk i třeň po otlačení červenají.
Ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae)
Houba se vyskytuje v celém mírném pásu severní polokoule. U nás je velmi hojná. Roste na mrtvém dřevě především bezu černého, řidčeji také dalších listnáčů (dubů, buků, jasanů, javorů a akátů).
Vytváří 3 – 12 cm velké a 1 – 3 mm tlusté plodnice, jež jsou bokem přirostlé k substrátu. V mládí mají miskovitý tvar, který časem přechází do podoby lidského ucha nebo škeble. Skořicově až červenohnědě zbarvené a na vnější straně jemně sametově plstnaté plodnice jsou za vlhka velmi pružné, za sucha pružnost ztrácejí a tvrdnou. Namočením se tvar a pružnost obnoví. Je jedlá a často používaná do polévek, rizot, masitých pokrmů a salátů nebo jako česká alternativa asijské boltcovitky v receptech čínské kuchyně.